Ułatwienia w przekazywaniu 1 proc. podatku
Treść
Podatnik, który chce podzielić się 1 proc. swojego podatku z organizacją pożytku publicznego, nie musi sam dokonywać wpłaty na konto organizacji, a jedynie w składanym przez siebie zeznaniu podatkowym podać wysokość wnioskowanej wpłaty - takie są możliwości rozliczania podatku dochodowego za 2007 rok. W praktyce spełnią się więc postulaty z ubiegłych lat ułatwienia sposobu przekazywania części podatku dochodowego.
Kwota wpisana przez podatnika nie może przekroczyć wysokości kwoty 1 proc. należnego podatku. Na zeznaniu powinny znaleźć się też dane pozwalające prawidłowo zidentyfikować organizację pożytku publicznego - trzeba podać jej nazwę oraz numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Podatnik może wskazać tylko jedną organizację z listy ogłoszonej do końca roku podatkowego w drodze obwieszczenia ministra pracy i polityki społecznej w porozumieniu z ministrem sprawiedliwości.
Ponadto podatnik w składanym przez siebie zeznaniu podatkowym może podać dodatkowe informacje, które w jego ocenie mogą mieć wpływ na przeznaczenie środków przez organizację pożytku publicznego - wskazanie na konkretny cel.
Informacja zostanie przesłana organizacji pożytku publicznego przez organ podatkowy jako uszczegółowienie przekazanych kwot. Jednak wskazując konkretny cel, musimy pamiętać o tym, że rozdysponowanie środków przekazanych za pośrednictwem organu podatkowego pozostaje w wyłącznej gestii organizacji pożytku publicznego. Powinno się ono odbywać w zgodzie z przedmiotem działalności organizacji określonym w statucie oraz z przepisami prawa powszechnie obowiązującego.
Z prawa przekazania swojego 1 proc. podatku mogą skorzystać również emeryci i renciści. Otrzymują oni roczny PIT z ZUS i nie mają obowiązku składania corocznego dodatkowego rozliczenia rocznego, ale jeżeli chcą przekazać 1 proc. swojego podatku, powinni skorzystać z PIT-37.
W poprzednich latach darczyńca chcący przekazać 1 proc. podatku musiał wcześniej dokonać przelewu bankowego lub wpłacić za pośrednictwem poczty, a w zeznaniu podatkowym, wykazując wpłatę, dostawał niejako zwrot wpłaconych wcześniej pieniędzy. Przy nowym rozwiązaniu nie musimy wcześniej wpłacać pieniędzy. Teraz podczas wypełniania PIT musimy mieć wybraną organizację pożytku publicznego spełniającą określone warunki i znać jej dane. Kwotę nie większą niż 1 proc. podatku pomniejszoną o koszty przelewu przekaże na rachunek bankowy organizacji urząd skarbowy. Warunkiem skorzystania z ulgi jest złożenie zeznania w terminie. Zeznania złożone po terminie nie dają prawa przekazania 1 proc., nawet jeżeli wniosek został odrębnie złożony wcześniej.
Zmiana zasad przekazywania 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego została wprowadzona ustawą z dnia 16 listopada 2006 r., a obowiązuje od 1 stycznia 2007 roku. Wniosek o przekazanie 1 proc. podatku znajduje się na końcu każdego zeznania rocznego PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37 czy PIT-38.
Grzegorz Lipka
"Nasz Dziennik" 2007-12-24
Autor: wa