Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Ukraina: Janukowycz: nie oddamy kontroli nad gazociągiem

Treść

Ukraińska sieć przesyłania gazu pozostanie w rękach Ukraińców, a o przekazaniu jej Rosjanom nie może być mowy - oświadczył we wtorek premier Ukrainy Wiktor Janukowycz.

"Nigdy o tym nie mówiono i nigdy nie będzie się mówić" - powiedział premier w rozmowie z polskimi dziennikarzami, w przededniu swej wizyty w Polsce, gdzie weźmie udział w Forum Ekonomicznym w Krynicy.

Według nieoficjalnych informacji rosyjski Gazprom chce, by strona ukraińska dopuściła go do zarządzania swoją siecią przesyłania gazu. Argument ten jest podobno wykorzystywany w rozmowach dotyczących cen gazu dla Ukrainy.

Janukowycz zapewnił we wtorek, że Rosjanie nie przejmą kontroli nad ukraińską siecią przesyłową, lecz mogą wziąć udział w jej ewentualnej rozbudowie.

"Ukraina jest zainteresowana rozbudową tej sieci, by zwiększyć tranzyt gazu do Europy (zachodniej), a to wymaga inwestycji. Jeżeli zaś będziemy mówić o rozbudowie, to wówczas może powstać kwestia utworzenia konsorcjum międzynarodowego. O tym możemy rozmawiać nie tylko z Rosją, ale i z innymi partnerami europejskimi" - podkreślił Janukowycz.

Mówiąc o kształtowaniu cen gazu dla Ukrainy, premier oświadczył, że Kijów oczekuje w tej dziedzinie "przejrzystych, rynkowych warunków".

"Będziemy szukali sposobów obniżenia ceny. Są to sprawy do omówienia między państwami, ale mechanizm ustalania cen powinien być jeden" - powiedział Janukowycz.

Zgodnie z zawartym 4 stycznia 2006 roku w Moskwie ukraińsko- rosyjskim porozumieniem importowany na Ukrainę gaz dociera tam za pośrednictwem RUE, zarejestrowanej w Szwajcarii spółki rosyjskiego Gazpromu, i austriackiego Raiffeisen Investment, reprezentującego interesy dwóch ukraińskich biznesmenów - Dmytro Firtasza i Iwana Fursina.

Średnia cena gazu na rosyjsko-ukraińskiej granicy wynosi 95 dolarów za 1000 metrów sześciennych. Gaz po 230 dolarów za 1000 metrów sześciennych Gazprom sprzedaje RUE, ta natomiast, po zmieszaniu rosyjskiego paliwa z tańszym gazem pochodzącym z Turkmenistanu, Uzbekistanu i Kazachstanu, dostarcza go na Ukrainę.

Cena ta ma obowiązywać do końca września. Gazprom uprzedził już, że zamierza ją podnieść, a skala podwyżki będzie zależeć od aktualnej ceny gazu z Azji Środkowej.

Wcześniej we wtorek szef Gazpromu Aleksiej Miller poinformował, że od października cena turkmeńskiego gazu sprzedawanego Rosji wyniesie 100 dolarów za 1000 metrów sześciennych surowca. Poprzednia cena wynosiła 65 dolarów.

Nowa umowa, którą podpisali we wtorek w Aszchabadzie prezydent Turkmenistanu Saparmurad Nijazow i Aleksiej Miller, ma obowiązywać do końca 2009 roku.
Jarosław Junko (PAP)

"Gazeta Prawna" 2006-09-06

Autor: wa