Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Ujawniony został dokument, z którego wynika, że rząd D. Tuska chciał zmniejszyć wydatki na armię o ponad 57 mld zł w latach 2025-2028

Treść

Rząd Donalda Tuska rozważał cięcia wydatków na obronność nawet o 1/4 w latach 2025-2028. Potwierdza to dokument wysłany przez resort obrony do Sztabu Generalnego. Chodzi o ponad 57 miliardów złotych. Po ujawnieniu dokumentu na wniosek Służby Kontrwywiadu Wojskowego do sztabu wkroczyła Żandarmeria Wojskowa.

Ministerstwo Obrony Narodowej skierowało do Sztabu Generalnego – do konsultacji – projekt limitu wydatków na Centralny Plan Rzeczowy. Resort zaproponował w dokumencie zmniejszenie wydatków na armię o ponad 57 miliardów złotych w kolejnych czterech latach. Cięcia miały objąć m.in. zakupy nowoczesnego sprzętu i uposażenia żołnierzy. Krótko po ujawnieniu dokumentu resort wydał oświadczenie.

„Ministerstwo Obrony Narodowej stanowczo zaprzecza informacjom podanym przez TV Republika, jakoby MON planowało cięcia wydatków na obronność. […] Twierdzenia te są całkowicie bezpodstawne i wprowadzają w błąd opinię publiczną” – napisało MON w mediach społecznościowych.   

Wicepremier, minister obrony narodowej, Władysław Kosiniak-Kamysz, twierdzi, że żadnych cięć nie będzie, a ogólny budżet na zbrojenia zostanie zwiększony. Lider Polskiego Stronnictwa Ludowego nie chciał jednak komentować autentyczności dokumentu.

– Budżet na obronność w przyszłym roku będzie rekordowy. Szacujemy, że będzie to o ok. 10 proc. więcej – przekonywał Władysław Kosiniak-Kamysz.

Także Sztab Generalny zapewnił, że cięć nie będzie.

– Nie mówimy o żadnej redukcji wydatków obronnych, o żadnej redukcji budżetu resortu obrony narodowej – zaznaczył generał brygady Sławomir Kozicki.

Jednak na tej samej konferencji generał brygady Sławomir Kozicki potwierdził, że Sztab Generalny wydał negatywną opinię do propozycji resortu obrony.

– Sztab Generalny opiniował projekt wytycznych Ministerstwa Obrony Narodowej dot. planowania tego budżetu? – zapytał dziennikarz.  

– Tak. Jest to element cykliczny, wynikający z wewnątrznormatywnych aktów prawnych obowiązujących w resorcie obrony narodowej – odpowiedział generał brygady Sławomir Kozicki.

Politycy Prawa i Sprawiedliwości przeprowadzili kontrolę poselską w resorcie obrony. Gdy okazało się, że dokument opublikowany przez Telewizję Republika jest autentyczny, dyrektor generalny Ministerstwa Obrony Narodowej opuścił spotkanie z parlamentarzystami. Resort najprawdopodobniej zdecydował też o utajnieniu korespondencji ze Sztabem Generalnym.

– Kolejne pytanie, które trzeba zadać marionetkowemu ministrowi Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi: czy on w ogóle wie, co się dzieje w jego ministerstwie i czy ma kontrolę nad tym, jak będą realizowane te programy? – pytał poseł Prawa i Sprawiedliwości, Michał Moskal.

Realizacja planów rządu Donalda Tuska zagroziłaby naszemu bezpieczeństwu – przekonywał były minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak.

Byłby to niezwykle silny cios w rozbudowę Wojska Polskiego. Proces ten rozpoczął się za rządów PiS i musi przebiegać dalej, żeby polityka odstraszania Putina była polityką realną – podkreślił Mariusz Błaszczak.   

Konfederacja domaga się pilnego zwołania sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

– Tak, aby minister był w stanie wytłumaczyć, skąd w ogóle ten pomysł, jak będzie realizowany budżet i ile tych pieniędzy faktycznie będzie – wskazał poseł Konfederacji, Witold Tumanowicz.

Na niepokojące informacje zareagował prezydent Andrzej Duda, zwierzchnik Sił Zbrojnych.

– Od samego początku mówiliście, że kwestia polityki bezpieczeństwa jest fundamentalna, więc panie premierze, panowie wicepremierzy, państwo ministrowie – jeżeli ona jest fundamentalna, to proszę nie zabierać środków, które są konieczne do tego, żebyśmy budowali i umacniali bezpieczeństwo naszego kraju – apelował prezydent RP, Andrzej Duda.

Polska jest liderem w NATO, jeśli chodzi o wydatki na obronność. Według najnowszego raportu Sojuszu wydajemy ponad 4 proc. PKB. To więcej niż Niemcy czy Stany Zjednoczone. Ograniczenie tych wydatków może uderzyć w nasz wizerunek i to tuż przed jubileuszowym szczytem NATO w Waszyngtonie.

TV Trwam News

źródło: radiomaryja.pl, 4 lipca 2024

Autor: dj