Przejdź do treści
Przejdź do stopki

UE zapłaci za internet i autostrady

Treść

Rozpoczęło się wdrażanie funduszy strukturalnych w ramach Narodowej Strategii Spójności na lata 2007-2013 pod hasłem "Dobrze nam się układa - mamy program". Oprócz komisarz ds. polityki regionalnej Danuty Huebner w uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie wzięła udział m.in. minister rozwoju regionalnego Grażyna Gęsicka oraz wiceminister Jerzy Kwieciński.

Uczestnicy spotkania podpisali akt y, porozumienia i preumowy rozpoczynające realizację w Polsce szeregu programów mających unowocześnić i zmodernizować nasz kraj. Jednym z nich ma być budowa infrastruktury szerokopasmowego dostępu do internetu we wschodniej Polsce, zagrożonej "wykluczeniem cyfrowym". - Cieszę się z powstania sieci szerokopasmowej w tej części kraju, co zdecydowanie zmieni albo zlikwiduje przekonanie o jego prowincjonalnym charakterze. Należy stworzyć takie atrakcyjne miejsca, zwłaszcza dla ludzi młodych, aby mogli oni w pełni rozwijać swoje możliwości - stwierdziła komisarz Huebner. Władysław Ortyl, sekretarz stanu w MRR, podkreślił, że uruchomienie internetu szerokopasmowego jest przykładem flagowym dla Programu Operacyjnego Rozwoju Polski Wschodniej i będzie ono realizowane w pięciu województwach.
O drugim istotnym programie podpisanym na spotkaniu poinformowała Gęsicka. - Program Innowacyjna Gospodarka jest sygnałem, że nie chcemy po prostu wyrównywać szans czy poziomów w naszych województwach, ale pragniemy, żeby rozwijały się one dzięki nowoczesnym i innowacyjnym metodom, aby ich atrakcyjność gospodarcza i lokalizacyjna była konkurencyjna na rynku europejskim i globalnym - mówiła minister. Projekt ma być wdrażany na terenie całego kraju. Jego celem jest zwiększenie dostępu do zewnętrznych źródeł finansowania przedsiębiorstw innowacyjnych, dla których uzyskanie kapitału jest często niemożliwe. Gęsicka wskazała również na podpisanie projektu na budowę południowej obwodnicy Warszawy S2, na odcinku Konotopa - Puławska. - Jest ona jakby przedstawicielką ogromnych potrzeb i sieci dróg, które chcemy zbudować. Za pieniądze z UE zamierzamy wybudować 2800 km autostrad i dróg ekspresowych - zaznaczyła.
Jak poinformował na uroczystości Kwieciński, akt podpisania wspomnianych programów jest dniem symbolicznym, bowiem przygotowania do niego trwały ponad dwa lata. - Na dzień dzisiejszy możemy powiedzieć, że pozostał nam tylko jeden problem negocjacyjny, w jednym regionie, bowiem wszelkie pozostałe kwestie mamy rozwiązane, pozostaje tylko dokończenie uzgodnień na poziomie roboczym - zakończył.
Jacek Dytkowski
"Nasz Dziennik" 2007-10-03

Autor: wa