Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Uczyć młodych o Katyniu

Treść

W stołecznym Teatrze Małym zaprezentowano wczoraj projekt kampanii społeczno-edukacyjnej "Katyń. Pamiętam 1940", upowszechniającej wiedzę na temat tej jednej z największych tragedii Narodu Polskiego. Patronat nad kampanią objęli minister Kazimierz Michał Ujazdowski oraz Narodowe Centrum Kultury. Odbyła się również promocja filmu Andrzeja Wajdy pt. "Katyń".

- Akcja edukacyjna jest odpowiedzią na elementarny głód prawdy. Nie wszyscy młodzi ludzie mają świadomość tej zbrodni - powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski. - Tematykę przemilczano w szkołach, od kilkunastu lat można o tym mówić, ale trudno to nadrobić - mówiła Magdalena Duszyńska-Walczak, wiceprzewodnicząca zarządu Wydawnictwa Nowa Era.
Minister Ujazdowski zwrócił uwagę na fakt, że akcja społeczno-edukacyjna będzie sięgać po nowoczesne środki edukacji: materiały multimedialne, billboard i reklamę, bo książka nie zawsze dociera do młodych. Przytoczył również uwagi nauczycieli, którzy twierdzą, że z braku czasu nie mówi się o Katyniu na lekcjach. Często w szkołach nauka historii kończy się na latach 30., nie poruszając wydarzeń II wojny światowej - podkreślił minister. Krzysztof Dudek, dyrektor Narodowego Centrum Kultury, powiedział, że takiej akcji jeszcze nie przeprowadzano. Wyraził nadzieję, iż po tej kampanii "nie spotka się Polaka, który nie będzie wiedział, co się wydarzyło w 1940 roku". Dyrektor wręczył symbol akcji - guziki-repliki z munduru oficera polskiego zamordowanego w Katyniu - ministrowi Kazimierzowi Michałowi Ujazdowskiemu i Andrzejowi Wajdzie. Reżyser podkreślił, że jego film opowiada historię konkretnych ludzi - a to oczywiście nie wyczerpuje tematu. Indywidualne przeżycia oddziałują na wyobraźnię, ale nie przedstawią nam całości tej tragedii, zwłaszcza w jej wymiarze politycznym.
Magdalena Duszyńska-Walczak, odnosząc się do filmu "Katyń", stwierdziła, że samo pójście do kina nie przełamie obojętności młodzieży na wydarzenia naszej najnowszej historii. Dlatego Wydawnictwo Nowa Era chce wesprzeć akcję, przygotowując: broszury, scenariusze lekcji wychowawczych dla nauczycieli, płyty CD, na których będą m.in. archiwalne materiały filmowe o Katyniu.
Jacek Dytkowski
"Nasz Dziennik" 2007-04-12

Autor: wa