Uczy nas ufności
Treść
Od 28 listopada do 21 grudnia w archidiecezji lwowskiej trwać będzie peregrynacja relikwii bł. Jakuba Strzemię, franciszkanina, misjonarza Kresów Wschodnich. W latach 1391-1409 był on arcybiskupem metropolitą halickim. Stolica tego biskupstwa została w latach 1412-1414 przeniesiona do Lwowa. Powitanie relikwii, które na Ukrainę przybędą z Polski, nastąpi już jutro w Haliczu.
Uroczystości związane z przybyciem relikwii bł. Jakuba Strzemię odbędą się w Haliczu także w najbliższą sobotę i niedzielę. Sobotniej uroczystej Mszy św. przewodniczył będzie były sekretarz Ojca Świętego Jana Pawła II, obecny metropolita lwowski ks. abp Mieczysław Mokrzycki. W tym dniu od godz. 20.00 do rana trwało będzie czuwanie nocne przy relikwiach. Po Mszy św. w niedzielę, która rozpocznie się o godz. 11.00, relikwie zostaną przewiezione do Bołszowiec, gdzie po uroczystym powitaniu relikwii zostanie odprawiona Eucharystia. Przez kolejne trzy dni czciciele bł. Jakuba gromadzić się będą na modlitwie przy relikwiach. Każdego dnia wieczorem sprawowana będzie Msza św., a w środę po jej zakończeniu relikwie zostaną przewiezione do sanktuarium św. Antoniego z Padwy we Lwowie. - U nas relikwie bł. Jakuba przebywać będą trzy dni. W tym czasie zaplanowaliśmy uroczystości, w których uczestniczyć będą lwowianie - mówi o. Władysław Lizun, proboszcz parafii. W rozmowie z "Naszym Dziennikiem" zwraca jednocześnie uwagę, że wierni od dawna darzą kultem patrona Lwowa. - Od roku w naszych kościołach dużo mówimy o bł. Jakubie, tak że teraz poznało go dużo więcej osób. Ludzie przychodzą, modlą się, uczestniczą w nabożeństwach i kult się rozszerza - zwłaszcza w naszych franciszkańskich parafiach. Teraz lwowianie czekają na swojego patrona, a my zapraszamy do nas na trwanie przy relikwiach naszego błogosławionego - podkreśla.
Z sanktuarium św. Antoniego z Padwy relikwie zostaną przeniesione do kościoła katedralnego pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Tam relikwie patrona diecezji zostaną do 21 grudnia br. i będą mogły je nawiedzać pielgrzymki z kolejnych parafii diecezji.
W tym roku minęła 600. rocznica śmierci bł. Jakuba, biskupa Halicza i Lwowa. Jakub był wielkim czcicielem Najświętszego Sakramentu. Przez całe życie kochał i czcił Maryję i Ją też obrał na Patronkę swojej archidiecezji i katedry lwowskiej. Relikwie bł. Jakuba Strzemię spoczywające w kaplicy Chrystusa Ukrzyżowanego katedry lwowskiej po ostatniej wojnie przeniesiono do katedry tarnowskiej, a w 1966 r. przewieziono je do Lubaczowa. Przez ostatnie lata doczesne szczątki tego błogosławionego spoczywały w katedrze na Wawelu. W styczniu tego roku metropolita krakowski podjął decyzję o przekazaniu relikwii bł. Jakuba Strzemię do archidiecezji lwowskiej. - To jest jego Kościół, jego ziemia - powiedział ks. kard. Stanisław Dziwisz. Przez cały rok relikwie błogosławionego wędrowały po franciszkańskich parafiach w Polsce. Teraz wracają na ziemię lwowską. Warto wspomnieć, że od połowy listopada we Lwowie można oglądać wystawę zatytułowaną: "Nie przedawnił się bł. Jakub Strzemię", przybliżającą postać tego misjonarza Kresów Wschodnich.
Małgorzata Pabis
Z br. Rafałem Marią Antoszczukiem OFMConv, odpowiedzialnym za przebieg peregrynacji relikwii błogosławionego Jakuba Strzemię w Krakowskiej Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych, rozmawia Małgorzata Pabis
Jakie są owoce peregrynacji relikwii bł. Jakuba w Polsce?
- Z pewnością jednym z owoców jest naprawdę spore ożywienie kultu bł. Jakuba zarówno we franciszkańskich wspólnotach zakonnych naszej prowincji, jak i wśród wiernych. Uczestniczyli oni w uroczystościach - o czym świadczy korespondencja - i brali udział w naszych franciszkańskich kościołach w nabożeństwach ku czci błogosławionego w każdy 21. dzień miesiąca. Otrzymujemy podziękowania za otrzymane łaski przez wstawiennictwo naszego patrona. Przeprowadzamy także ciekawe rozmowy, zwłaszcza z dawnymi mieszkańcami Lwowa, o kulcie bł. Jakuba w ich rodzinnym mieście. Wielkie zainteresowanie tą postacią przejawia młodzież, która chętnie bierze udział w różnych dyskusjach i w internetowych korespondencjach opowiada o swoim zaprzyjaźnianiu się z bł. Jakubem.
Czego uczy nas dziś bł. Jakub?
- Uczy dzisiejszego człowieka wielu wartości ważnych w życiu religijnym i narodowym, które w obecnych czasach przeżywają swój kryzys. Uczy nas kultu Eucharystii i całej tzw. kultury eucharystycznej, miłości do Matki Bożej, wierności Kościołowi oraz prawdziwego patriotyzmu i zdrowej polityki. Szkoda, że nie doszło do skutku ustanowienie bł. Jakuba patronem polskiego parlamentu, bowiem takie zamysły pojawiały się kilkanaście lat temu. Błogosławiony jest dla nas nauczycielem ufności Bożej Opatrzności w smutnych i ciężkich chwilach życia, których dziś nie brakuje.
Dziękuję za rozmowę.
"Nasz Dziennik" 2009-11-26
Autor: wa