Uczmy się miłości do Ojczyzny
Treść
Z klerykiem Stanisławem Wróblewskim, prezesem Koła Teologicznego Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, rozmawia Marek Zygmunt
Dlaczego temat forum stanowią słowa "Wierność Polsce"?
- Są dwa powody. Po pierwsze chcemy pokazać, wbrew temu, co się mówi, że Kościół zawsze był wierny Polsce. W historii naszego kraju mamy niezliczone przykłady wierności ludzi Kościoła Ojczyźnie. W Kościele też przez wiele wieków jak w skarbcu zachowały się wartości narodowe, tradycje, zwyczaje, które są pięknymi pomnikami miłości do Polski. To bogactwo często jest, niestety, pomijane i niedoceniane, a stanowi o naszej tożsamości. Drugim powodem takiego właśnie tematu jest obecna sytuacja społeczna w Polsce. Tegoroczne wydarzenia związane z tragiczną katastrofą lotniczą pod Smoleńskiem połączyły całą Polskę bez względu na wyznawaną wiarę, sympatie polityczne czy światopogląd. Ta tragedia zjednoczyła wszystkich. Podobny obraz "płaczącej i zranionej Polski" można było zauważyć w 2005 roku, gdy do Domu Ojca odchodził Ojciec Święty Jan Paweł II, dziś Sługa Boży. Przeżywane wtedy wydarzenia i trudne chwile przeminęły i dziś wielu ludzi zastanawia się, co się stało z wartościami wtedy głoszonymi, składanymi deklaracjami, potrzebą patriotyzmu, wierności Bogu i Ojczyźnie?
Spotkanie będzie zatem swoistą szkołą miłości do Ojczyzny?
- Podczas tegorocznego XXVI Forum Młodych będziemy chcieli przedstawić młodym, czym tak naprawdę jest miłość do Ojczyzny, jak można ją realizować i dbać o własną tożsamość religijną i narodową, a która dziś jest tak bardzo zagrożona i niszczona. Staraliśmy się zorganizować sympozjum i tematy prelekcji w taki sposób, aby były interesujące i prezentowały to, co chcemy przekazać poprzez temat przewodni "Wierność Polsce".
Dziękuję za rozmowę.
Nasz Dziennik 2010-11-18
Autor: jc