Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Uchwalono nowelizację ustawy przyznającej farmaceutom ochronę prawną

Treść

Farmaceuci zostaną objęci prawną ochroną podczas pracy w aptece. Sejm przyjął nowelizację ustawy Prawo farmaceutyczne oraz Ustawy o zawodzie farmaceuty. To inicjatywa Lewicy, jednak w głosowaniu nowym przepisom sprzeciwiło się jedynie 11 posłów Konfederacji.

Politycy podkreślali podczas prac nad nowelizacją, że chodzi przede wszystkim o zwiększenie bezpieczeństwa i zapewnienie spokojnych warunków pracy dla aptekarzy. Wskazywano na incydenty i groźby, jakie padały pod adresem farmaceutów podczas walki z pandemią oraz akcji szczepień. Dochodziło też do demolowania aptek, jak m.in. w Zgorzelcu.

W ocenie wiceprezesa Naczelnej Rady Aptekarskiej, Marka Tomkowa, to cenne i potrzebne zmiany w przepisach.

– Agresja, z którą się spotykaliśmy, nie występowała tylko przy szczepieniach, ale także przy obowiązkowym egzekwowaniu maseczki. W wielu placówkach można wyprosić klienta, który nie stosował się do przepisów. W aptece nie można tego zrobić, ponieważ nadrzędnym zadaniem farmaceuty jest ochrona zdrowia pacjenta. (…) To bardzo dobra inicjatywa. Stawia nas w jednym rzędzie z innymi zawodami medycznymi. Nasza rola się zmieniła, dlatego że wraz ze szczepieniami, chociażby przeciwko grypie, relacje z pacjentem stały się bardzo bliskie. One będą pogłębione za sprawą rozwijania kolejnych etapów opieki farmaceutycznej – mówi Marek Tomków.

Przyznanie farmaceutom ochrony przewidzianej dla funkcjonariusza publicznego oznacza, że m.in. napaści fizyczne czy groźby będą ścigane z urzędu i będzie za nie groziła konkretna kara.

RIRM

Żródło: radiomaryja.pl, 13

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl

 

Autor: mj