Przejdź do treści
Polska od gór do morza
Polska południowa
Polska południowa od zachodu do wschodu
Polska północna
Przejdź do stopki

Uchwalono nowelizację ustawy przyznającej farmaceutom ochronę prawną

Treść

Farmaceuci zostaną objęci prawną ochroną podczas pracy w aptece. Sejm przyjął nowelizację ustawy Prawo farmaceutyczne oraz Ustawy o zawodzie farmaceuty. To inicjatywa Lewicy, jednak w głosowaniu nowym przepisom sprzeciwiło się jedynie 11 posłów Konfederacji.

Politycy podkreślali podczas prac nad nowelizacją, że chodzi przede wszystkim o zwiększenie bezpieczeństwa i zapewnienie spokojnych warunków pracy dla aptekarzy. Wskazywano na incydenty i groźby, jakie padały pod adresem farmaceutów podczas walki z pandemią oraz akcji szczepień. Dochodziło też do demolowania aptek, jak m.in. w Zgorzelcu.

W ocenie wiceprezesa Naczelnej Rady Aptekarskiej, Marka Tomkowa, to cenne i potrzebne zmiany w przepisach.

– Agresja, z którą się spotykaliśmy, nie występowała tylko przy szczepieniach, ale także przy obowiązkowym egzekwowaniu maseczki. W wielu placówkach można wyprosić klienta, który nie stosował się do przepisów. W aptece nie można tego zrobić, ponieważ nadrzędnym zadaniem farmaceuty jest ochrona zdrowia pacjenta. (…) To bardzo dobra inicjatywa. Stawia nas w jednym rzędzie z innymi zawodami medycznymi. Nasza rola się zmieniła, dlatego że wraz ze szczepieniami, chociażby przeciwko grypie, relacje z pacjentem stały się bardzo bliskie. One będą pogłębione za sprawą rozwijania kolejnych etapów opieki farmaceutycznej – mówi Marek Tomków.

Przyznanie farmaceutom ochrony przewidzianej dla funkcjonariusza publicznego oznacza, że m.in. napaści fizyczne czy groźby będą ścigane z urzędu i będzie za nie groziła konkretna kara.

RIRM

Żródło: radiomaryja.pl, 13

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl

 

Autor: mj