Uchodźców coraz mniej, ale wciąż dużo
Treść
Liczba uchodźców na świecie zmniejszyła się w ubiegłym roku o 4 procent i wynosi 9,2 miliona osób. Oznaczałoby to, że jest ich najmniej od 25 lat. Z drugiej jednak strony liczba ludzi wygnanych z własnych domów we własnym kraju oraz "bezpaństwowców" pozostaje wysoka. Takie dane ogłosił urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców UNHCR z okazji obchodzonego wczoraj z inicjatywy ONZ Światowego Dnia Uchodźcy.
Mimo zmniejszenia się liczby uchodźców do stanu najniższego od 1980 r. wzrosła ogólna liczba ludzi posiadających status uchodźcy, wśród nich ubiegających się o azyl, powracających do kraju, bezpaństwowców, a także części osób zmuszonych do opuszczenia swoich stron rodzinnych we własnym kraju. Było ich w 2003 r. 17 mln, a obecnie jest 19,2 mln.
Fakt, iż już czwarty rok z rzędu zmniejsza się liczba uchodźców, komisarz tłumaczy przede wszystkim tym, że dotąd prawie nigdy nie było tak wielu chętnych do powrotu. Od końca 2001 r. ogółem ponad 5 milionów uchodźców chciało wrócić do kraju, w tym 3,15 mln Afgańczyków.
Jednak mimo działalności informacyjnej UNHCR ciągle nie udaje się zliczyć bezpaństwowców (osób nie mających żadnego obywatelstwa) oraz znacznej części wielkiej, ale niedostrzeganej grupy imigrantów, która żyje w jakimś kraju, nie mając jego obywatelstwa.
Największą - ponad 4-milionową - grupę uchodźców stanowią Palestyńczycy żyjący pod mandatem ONZ-owskiej organizacji pomocy Palestyńczykom UNWRA. Drugą co wielkości społeczność uchodźców stanowią Afgańczycy - 2,1 mln. Największy przyrost uchodźców w 2004 r., bo aż o 20 proc., zanotowano w Sudanie. Z tego kraju uciekło 125 tys. nowych uchodźców, głównie z regionu Darfur do Czadu. W związku z tą sytuacją ogólna liczba uchodźców sudańskich na świecie wzrosła w 2004 r. do 731 tysięcy.
Najwięcej uchodźców przyjęły: Iran (1,046 mln, głównie z Afganistanu) i Pakistan (961 tys., prawie wyłącznie Afgańczyków). W czołówce krajów przyjmujących azylantów kolejne miejsce zajmują Niemcy (877 tys. w 2004 r.), Tanzania (602 tys.) i USA (421 tys.).
BM, KAI
"Nasz Dziennik" 2005-06-21
Autor: ab