Uboga Autonomia
Treść
ONZ ogłosiła wczoraj raport na temat kryzysu gospodarczego w Autonomii Palestyńskiej, który spowodował pogorszenie się sytuacji żywnościowej wśród mieszkańców Strefy Gazy i Zachodniego Brzegu Jordanu.
Ubóstwo palestyńskiego społeczeństwa pogłębiło się od momentu, gdy przerwano międzynarodową pomoc po wygraniu w ub.r. wyborów w Autonomii przez Hamas.
Rzeczniczka prasowa Światowego Programu Żywnościowego (WFP) Kirstie Campbell poinformowała, że obecnie 46 procent Palestyńczyków cierpi z powodu niedoboru żywności, w 2004 roku wskaźnik ten wynosił 35 procent.
"Wielu ludzi, których nie stać na kupowanie żywności, zmuszonych zostało do wyprzedania się z takich dóbr jak ziemia czy narzędzia" - głosi raport.
Aby sprostać rosnącym potrzebom, WFP zwiększyło o 25 procent pomoc dla ludności palestyńskiej, dostarczając żywność 260 tysiącom osób w Gazie i 400 tys. na Zachodnim Brzegu Jordanu.
- Najuboższe rodziny żyją w coraz skromniejszych warunkach, całkowicie zdane na pomoc, bez elektryczności, ogrzewania i używają skażonej wody, co naraża ich zdrowie na niebezpieczeństwo - powiedział Arnold Vecken z WFP.
Po wygraniu w styczniu 2006 r. palestyńskich wyborów parlamentarnych Hamas samodzielnie utworzył rząd. Ponieważ to radykalne ugrupowanie wzbrania się przed rezygnacją z oficjalnego zamiaru zlikwidowania państwa Izrael, zachodni darczyńcy wstrzymali pomoc finansową dla Autonomii Palestyńskiej i znalazła się ona na krawędzi bankructwa.
Przy pośrednictwie Arabii Saudyjskiej uzgodniono ostatnio, że Hamas i Fatah prezydenta Mahmuda Abbasa utworzą palestyński rząd jedności. Jednak w tym porozumieniu również nie ma wzmianki o uznaniu Izraela. (PAP)
"Dziennik Polski" 2007-02-23
Autor: wa