Przejdź do treści
Przejdź do stopki

"U tronu Królowej Polski"

Treść

W Zamku Królewskim w Warszawie odbyło się wczoraj uroczyste otwarcie niezwykłej wystawy zatytułowanej "U tronu Królowej Polski. Jasna Góra w dziejach kultury i duchowości polskiej". Na ekspozycję składa się ponad 150 cennych zabytków z jasnogórskich zbiorów. Wystawa została przygotowana pod honorowym patronatem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego oraz Prymasa Polski ks. kard. Józefa Glempa.
- Spuściznę Jasnej Góry, która stała się szybko "skarbem narodu", budowały wszystkie stany i warstwy Rzeczypospolitej: na równi królowie i ubodzy pielgrzymi. Jasna Góra stała się miejscem, do którego Polacy dawali to, co mieli najcenniejszego, i to samo stąd odbierali: w formie religijnej pociechy, patriotycznego przesłania, estetycznego zachwytu - podkreśla o. Jan Golonka, komisarz wystawy i kustosz jasnogórskich zbiorów.
Wyjątkowe dzieła zaprezentowane zostały w układzie chronologicznym epok - od roku 1382, w którym książę Władysław Opolczyk dokonał fundacji klasztoru, poprzez czasy Jagiellonów i Wazów, dzieje potopu i triumfy Sobieskiego, a także lata schyłku I Rzeczypospolitej i wiek niewoli narodowej, po czasy odzyskiwania przez Polskę niepodległości i współczesne. Wśród eksponatów, które znalazły się na wystawie, na szczególną uwagę zasługują na pewno: monstrancja i relikwiarz Krzyża Świętego, ofiarowane przez króla Zygmunta I Starego, mszał z fundacji Jagiellonów, ornat, według tradycji ofiarowany przez królową Bonę Sforza, różaniec bohaterskiego o. Augustyna Kordeckiego oraz jego pamiętnik oblężenia Jasnej Góry w 1655 roku przez wojska szwedzkie pt. "Nova Gigantomachia", jedna z najcenniejszych sukienek służących do przyozdabiania cudownego obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej - sukienka rubinowa, a także liczne wota - dary Tadeusza Kościuszki, Elizy i Zygmunta Krasińskich oraz pióro wieczne Henryka Sienkiewicza, ofiarowane przez Polonię amerykańską, oraz pastorał papieski - wotum Ojca Świętego Jana Pawła II przekazane na Jasną Górę 19 czerwca 1983 r. Na ekspozycji obecny też będzie motyw cudownego wizerunku Matki Bożej Jasnogórskiej - w kopiach, sukienkach, ozdobach i wotach. Zaprezentowanych zostało również szereg obrazów, wśród których zobaczyć można dzieła Jana Matejki, Józefa Chełmońskiego czy Juliana Fałata.
- Wystawa ta została zorganizowana z okazji 350-lecia lwowskich ślubów króla Jana Kazimierza i 50-lecia Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego. Prezentuje ona najwspanialsze eksponaty ofiarowane klasztorowi przez darczyńców na przestrzeni wieków, po raz pierwszy od 100 lat pokazywane poza Jasną Górą - powiedział dyrektor Zamku Królewskiego, prof. Andrzej Rottermund. Organizatorami wystawy, którą można oglądać do 11 marca 2007 r., są: Zamek Królewski w Warszawie, Klasztor OO. Paulinów na Jasnej Górze oraz Muzeum Historii Polski.
PCz, PAP
"Nasz Dziennik" 2006-12-16

Autor: wa