Przejdź do treści
1
2
3
4
Przejdź do stopki

[TYLKO U NAS] Red. W. Jakóbik: Gospodarstwa domowe pośrednio odczują obniżkę cen gazu dla małych i średnich przedsiębiorstw

Treść

Odbiorcy indywidualni, jak gospodarstwa domowe, pośrednio odczują obniżkę. Firmy będą miały niższe koszty działalności przez tańszy gaz w okresie obowiązywania obniżki i być może zniżą przez to ceny. Natomiast ceny w gospodarstwach domowych są zależne od taryfy ceny wyznaczonej przez Urząd Regulacji Energetyki, a ta na 2023 rok została już przyjęta i nie podlega zmianie – powiedział red. Wojciech Jakóbik z portalu BiznesAlert w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.    

Spółka Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa obniżyła o 19 proc. cenę paliwa gazowego dla małych i średnich przedsiębiorstw, które rozliczają się w oparciu o Cennik „Gaz dla Biznesu”. Ma to dotyczyć przedsiębiorców przemysłowych i biznesowych PGNiG, którzy otrzymają nową ofertę, wprowadzoną już w 2022 roku dla szybszego odzwierciedlania zmian cen na giełdzie gazu.

 

Widać znaczącą obniżkę przez to, że jest ciepło i mamy bezpieczeństwo dostaw gazu i z tego względu na giełdzie jest taniej i obniżka przenosi się też do oferty biznesowej. Odbiorcy indywidualni, jak gospodarstwa domowe, pośrednio odczują obniżkę. Firmy będą miały niższe koszty działalności przez tańszy gaz w okresie obowiązywania obniżki i być może zniżą przez to ceny. Natomiast ceny w gospodarstwach domowych są zależne od taryfy wyznaczonej przez Urząd Regulacji Energetyki, a ta na 2023 rok została już przyjęta i nie podlega zmianie – wskazał red. Wojciech Jakóbik.

Bardziej prawdopodobne są mniejsze podwyżki, niż to, że ceny gazu zaczną spadać.

Biorąc pod uwagę trudne warunki gospodarcze, jednocześnie kryzys energetyczny zamienia się w gospodarczy – być może dzieje się tak przez to, że firmy złapią oddech dzięki tańszemu gazowi i będziemy mieli mniejsze podwyżki. Biorąc pod uwagę różne inne czynniki, raczej dalej należy spodziewać się podwyżek – tłumaczył redaktor portalu BiznesAlert.

Brakuje przesłanek świadczących o spadku inflacji, natomiast jest pewna możliwość, aby tak się stało.

– Jedna zmiana cennika jednego dostawcy gazu w Polsce jeszcze nie przesądzi o zmianach inflacji. Natomiast jeżeli będziemy mieli dłuższy trend spadku cen surowców, to presja kryzysu energetycznego na inflację spadnie – zaznaczył gość Radia Maryja.

Całość rozmowy z red. Wojciechem Jakóbikiem w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

Żródło: radiomaryja.pl, 25 stycznia 2023

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl

 

Autor: mj