Przejdź do treści
Przejdź do stopki

[TYLKO U NAS] P. Ozdoba: Możliwości, które pojawiały się w przestrzeni publicznej dot. tworzenia dodatkowych i nowych kampanii, które promują rodzinę, życie rodzinne oraz małżeństwa, są zawsze pozytywne i dobre

Treść

Wszelkie możliwości, które pojawiały się w przestrzeni publicznej dotyczące  tworzenia dodatkowych i nowych kampanii, które promują rodzinę, które promują życie rodzinne, które promują małżeństwa (jako związek kobiety i mężczyzny), są zawsze pozytywne i dobre – powiedział Paweł Ozdoba, prezes Centrum Życia i Rodziny, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja. 

Ogłaszamy czwartą edycję konkursu „Po pierwsze rodzina!” z budżetem 17 mln złotych. To środki dla organizacji społecznych m.in. na politykę informacyjną i działalność klubów rodzinnych – powiedziała w środę minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg. [czytaj więcej]

 

Gość Radia Maryja zaznaczył, że możliwości, które pojawiały się w przestrzeni publicznej dla dobra oraz rozwoju rodziny, są dobrze odbierane.

– Wszelkie możliwości, które pojawiały się w przestrzeni publicznej dotyczące tworzenia dodatkowych i nowych kampanii, które promują rodzinę, które promują życie rodzinne, które promują małżeństwa jako związek kobiety i mężczyzny, są zawsze pozytywne i dobre. Pojawiają się specjalne środki w budżecie państwa na promocję małżeństwa, na promocję życia rodzinnego. To bardzo dobrze, bo środków finansowych na takie działania powinno być jak najwięcej, aby kampanii promujących małżeństwa i rodziny również było jak najwięcej – powiedział Paweł Ozdoba.

 

Prezes Centrum Życia i Rodziny podkreślił, że ważne są również kluby rodziny, które zostały zaproponowane jako miejsca spotkań młodych mam, które mogą wymieniać się swoimi doświadczeniami oraz swoimi spostrzeżeniami.

– Zawsze takie miejsce spotkania mam tworzenia i budowania dobrego klimatu wokół rodziny jest potrzebne i wartościowe. Na pewno wiele organizacji, które działają w tym obszarze, będzie mogło skorzystać z tych środków na prowadzenie tego rodzaju kampanii – zauważył gość audycji „Aktualności dnia”.

 

Paweł Ozdoba zwrócił uwagę, że jeśli chodzi o kryzys demograficzny w Polsce, to warto pamiętać, że rodzin, które chciałyby mieć dwójkę bądź trójkę dzieci, jest niestety niewiele.

– Uważam, że nie zawsze przeważa kwestia dobrobytu i możliwości finansowych rodziców, tylko są to czasami warunki, które trudno zmienić, np. sposób funkcjonowania pracy, kwestie zatrudnieniowe czy kwestie mieszkaniowe. To są czynniki, które mają wpływ na to, czy rodzice chcą posiadać dwójkę dzieci, więcej, mniej lub w ogóle ich nie posiadać. Oczywiście kwestie kulturowe mają też niezwykle ważne znaczenie i pokonać tę barierę będzie bardzo trudno. Niestety, ale nawet jeśli to są bardzo dobre kampanie dofinansowujące lokalne społeczności czy fundacje, które prowadzą organizacje prorodzinne, to bardzo dobrze, ale obawiam się, że nie wpłyniemy tym znacząco i wystarczająco na polską demografię. Polska demografia jest na bardzo zatrważającym poziomie, ponieważ współczynnik wynosi 1,4 dziecka na parę małżeńską. Jest to statystyka niezwykle niebezpieczna. Dopiero 2.0, czyli taki poziom dzietności gwarantuje zastępowalność pokoleń. Mamy bardzo poważną sytuację i odwrócenie tego trendu jest konieczne dla naszego dobra społecznego i narodowego – wskazał gość Radia Maryja.

Ze względu na niski poziom dzietności wśród Polaków warto organizować kampanie prorodzinne oraz rząd powinien zadbać o dostęp do mieszkań dla młodych małżeństw. Bez tych działań nie poprawi się poziom demografii w Polsce.

– Przez wiele lat funkcjonowaliśmy, że polskie społeczeństwo miało przeświadczenie, że każde dziecko jest na wagę złota, iż jest skarbem rodzinnym, który przynosi wiele radości. Niestety, przez ostatnie 20 lat uczestniczyliśmy w zbiorowej nagonce na życie rodzinne. Zachód czy szeroko rozumiana kultura masowa, która napływała do nas z Zachodu, promowała bardziej model życia (może nie tyle samotnika) osoby, która jest wolna, która ma różne możliwości, która może podróżować, wyjeżdżać i która czerpie z życia, a nowe możliwości pozwalają się jej rozwijać zawodowo, a jednocześnie brakuje czasu lub ochoty na prowadzenie życia rodzinnego (…). Dziś spijamy tego owoce. Trudno jest przekonać opinię publiczną do tego, że każde życie jest bezcenne, bo promocja tzw. aborcji jest na każdym kroku. To jest coraz trudniejsze. Myślę, że powinniśmy wprowadzić pracę organiczną. Rodzice, którzy decydują się na posiadanie dwójki, trójki czy czwórki dzieci, są rodzinami wielodzietnymi i są najlepszym przykładem, i najlepszym świadectwem, że warto posiadać więcej dzieci. Skoro takie rodziny są (jest ich niedużo), to są jak diamenty błyszczące w trudnym życiu społecznym. One powinny dawać świadectwo i zachęcać swoich znajomych oraz inne zaprzyjaźnione rodziny, aby rozwijać naszą polską demografię, bo trendy są bardzo niepokojące i zwyczajnie może to doprowadzić do kwestii załamania usług emerytalnych. To jest realne zagrożenie, o którym dzisiaj nie myślimy i nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę – podsumował prezes Centrum Życia i Rodziny.

 

Całą rozmowę z audycji „Aktualności dnia” z udziałem Pawła Ozdoby można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

Żródło: radiomaryja.pl, 25 stycznia 2023

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl

 

Autor: mj