Przejdź do treści
Przejdź do stopki

[TYLKO U NAS] O. P. Andrukiewicz CSsR o Podróży Apostolskiej Ojca Świętego Franciszka do Afryki: Papież nawiązuje do tego, że właśnie w krzyżu Chrystusa można szukać siły do przebaczenia

Treść

Szczególnym momentem spotkania było złożenie pod krzyżem Chrystusa, który był usytuowany obok miejsca, gdzie zasiadał Ojciec Święty, narzędzi zbrodni, tzn.: maczet, noży, nawet ubrań swoich prześladowców. To był piękny gest oddania wszystkiego Chrystusowi. Ojciec Święty w swoim przemówieniu nawiązał do tego, że właśnie krzyż Chrystusa był także narzędziem zbrodni, ale także miejscem ratunku. Właśnie w krzyżu Chrystusa można szukać siły do przebaczenia – powiedział o. Piotr Andrukiewicz CSsR, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Pielgrzymkę Ojca Świętego na antenie Radia Maryja relacjonował również o. Andrzej Borek SVD.

Ojciec Święty Franciszek we wtorek rozpoczął Podróż Apostolską do Afryki.  Papież odwiedza Demokratyczną Republikę Konga, a w piątek uda się do Sudanu Południowego. Papieskiej pielgrzymce towarzyszy hasło: „Wszyscy pojednani w Jezusie Chrystusie”. [czytaj więcej] 

 

Wizyta w Afryce jest 40. zagraniczną podróżą Ojca Świętego Franciszka.

W środę Papież przewodniczył Mszy świętej, która odbyła się na lotnisku, gdzie zgromadziło się bardzo wiele osób.

– Msza św. ukazała bogactwo kultury afrykańskiej i rytu zairskiego, który był wprowadzony poszczególnymi elementami w obrzędy Mszy świętej. Pokazało to, jaka to jest kultura, jakie to jest bogactwo, jaka żywiołowość i radość towarzyszy tym ludziom pomimo trudności i kłopotów – powiedział o. Andrzej Borek SVD.

Po południu odbyło się ważne spotkanie Ojca Świętego z ofiarami przemocy i wojny na wschodzie kraju oraz z przedstawicielami organizacji charytatywnych. [więcej]

– Świadectwa, które zostały opowiedziane przez młodych ludzi, musiały poruszyć serca każdego. Ci ludzie opowiadali o ogromie tragedii, nieszczęść, ale przede wszystkim o osobistych doświadczeniach okrucieństwa, z jakimi się spotkali. Były przypadki, że wymordowano całą rodzinę jakiegoś młodego człowieka i widział on poćwiartowane ciała swoich bliskich, swoich rodziców. Szczególnym momentem spotkania było złożenie pod krzyżem Chrystusa, który był usytuowany obok miejsca, gdzie zasiadał Ojciec Święty, narzędzi zbrodni, tzn.: maczet, noży, nawet ubrań swoich prześladowców. To był piękny gest oddania wszystkiego Chrystusowi. Ojciec Święty w swoim przemówieniu nawiązał do tego, że właśnie krzyż Chrystusa był także narzędziem zbrodni, ale także miejscem ratunku. Właśnie w krzyżu Chrystusa można szukać siły do przebaczenia – podkreślił o. Piotr Andrukiewicz CSsR.

 

O. Andrzej Borek SVD dodał, że przebaczenie jest najważniejszym elementem.

– Wojny i konflikty w Kongo trwają od lat 90. Ocenia się, że zginęło prawie 10 mln ludzi. Wojna na pewno naznaczyła ten naród i powoduje, że do dzisiaj nie mogą się odnaleźć, nie mogą żyć pełni pokoju, szczególnie na wchodzie. Przebaczenie jest elementem, który może pomóc pójść do przodu, zapominając o przeszłości, a patrząc w przyszłość (…). Ważnym elementem było to, że w końcu znalazł się ktoś, by ich wysłuchać. Wiadomo, że nie rozwiąże się wszystkich problemów dnia codziennego, tej masakry, która trwa już od wielu lat. To, że przyjechał Ojciec Święty, głowa Kościoła, i zechciał ich wysłuchać, ich cierpień, ich trudów, ich łez i przytulić ich do swego serca, jest ważnym elementem tego, żeby ci ludzie poszli do przodu – zaznaczył gość Radia Maryja.

Ojciec Święty w swoim przemówieniu zwrócił uwagę, że świat zachowuje się tak, jakby nie słyszał i nie wiedział nic o cierpieniu ludzi Afryki.

– Bardzo ważnym elementem tego spotkania było wzajemne zobowiązanie do przebaczenia ze strony ofiar przemocy. To było niesamowite, kiedy było słychać, że ci ludzie świadomie wypowiadają słowa, iż przebaczają swoim prześladowcom, że przebaczają swoim katom – przypomniał o. Piotr Andrukiewicz CSsR.

– To jest ważne zobowiązanie. Miejmy nadzieję, że nie było czymś sztucznym i tylko zewnętrznym. Przebaczenie wypływa z głębi serca. Myślę, iż ci ludzie mają już dosyć wojen, konfliktów, mordów, gwałtów i chcą w końcu żyć w spokoju i chcą, żeby o nich wiedziano, aby nie byli przemilczani, ażeby konflikt w centrum Afryki (w pięknym kraju) był zauważony i społeczność międzynarodowa również przyczyniła się do tego, żeby w końcu zapanował pokój – dodał o. Andrzej Borek SVD.

Jeden z gości audycji „Aktualności dnia” zaznaczył, że wielkim wydarzeniem podczas podróży Papieża do Afryki było czwartkowe spotkanie z młodzieżą i katechistami na Stadionie Męczenników.

– To spotkanie było niezwykłe. Jesteśmy ciągle poruszeni atmosferą spotkania. Był moment, kiedy tłumiony trochę entuzjazm wybuchł (…). To było, kiedy Ojciec Święty próbował nawiązać dialog z młodzieżą. Papież zadał im pytanie, usłyszał odpowiedź i wtedy wszystko wybuchło do tego stopnia, że właściwie Papież nie mógł konstytuować swojego przemówienia. Trzeba było uciszać (uczestników spotkania – red.) przy pomocy organizatorów i prosić o ciszę, żeby Papież mógł dokończyć swoje przemówienie (…). Właśnie spontaniczność i rozśpiewanie zaskoczyło, bo wszyscy zgromadzeni śpiewali jednym głosem. To też jest godne podziwu – podsumował o. Piotr Andrukiewicz CSsR.

 

Rola katechistów w Demokratycznej Republice Konga jest bardzo ważna.

Całą relację o. Andrzeja Borka SVD i o. Piotra Andrukiewicza CSsR z audycji „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

 

Żródło: radiomaryja.pl,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl

 

Autor: mj