[TYLKO U NAS] O. K. Gzella OSB o przeżywaniu Triduum Paschalnego: Wszystkie znaki, które będziemy oglądali i przeżywali w czasie Triduum, są znakami miłości i mają nas nią napełnić
Treść
Musimy mieć świadomość, że liturgia jest świadomością, która nas przerasta. Tutaj zawsze przychodzi mi do głowy jeden z naszych świętych żyjących na przełomie XIX i XX wieku – benedyktyn błogosławiony Kolumba Marmion, który pisał niezwykłe książki na temat liturgii. Były one tak żarliwe, że niektórzy papieże mieli je przez całe lata na swoich rozmyślaniach w kaplicy. On miał bardzo ważną postawę przed każdą Eucharystią, w myśl której prosił Boga, żeby Sam go przyoblekł, aby mógł rzeczywiście uczestniczyć w liturgii nie jako on, czyli Kolumba, ale jako ten, który przyjął nową tożsamość od Jezusa Chrystusa – mówił o. Krzysztof Gzella OSB w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.
Trwa Triduum Paschalne przygotowujące wiernych do Wielkanocy.
– Musimy wiedzieć, że liturgia jest świadomością, która nas przerasta. Tutaj zawsze przychodzi mi do głowy jeden z naszych świętych żyjących na przełomie XIX i XX wieku – benedyktyn błogosławiony Kolumba Marmion, który pisał niezwykłe książki na temat liturgii. Były one tak żarliwe, że niektórzy Papieże mieli je przez całe lata na swoich rozmyślaniach w kaplicy. On miał bardzo ważną postawę przed każdą Eucharystią, w myśl której prosił Boga, żeby Sam go przyoblekł, aby mógł rzeczywiście uczestniczyć w liturgii nie jako on, czyli Kolumba, ale jako ten, który przyjął nową tożsamość od Jezusa Chrystusa. Z wielką pokorą podchodził do spraw liturgicznych. Za każdym razem powtarzał, że liturgia jest czymś wielkim, co nas bardzo przerasta. Dobrze nam podejść właśnie z takim nastawieniem do Triduum, które się rozpoczęło – mówił o. Krzysztof Gzella OSB.
W Wielki Czwartek sprawowana jest Msza św. Wieczerzy Pańskiej.
– Jest ona pamiątką ustanowienia Eucharystii i sakramentu kapłaństwa, ale jednocześnie jest to Msza święta, w której bardzo mocno pokazana jest miłość. Ona nas wzywa do życia w miłości wzajemnej. W bardzo wielu parafiach jest rozpowszechniony zwyczaj mycia nóg (…). To klimat miłości, w którym wchodzimy w całe Triduum. Dobrze, żebyśmy mieli przed oczyma Chrystusa, który miłuje swoje dzieci i sługi, a sam im służy. Wszystko zaczyna się zatem od miłości. Wszystkie znaki, które będziemy oglądali i przeżywali w czasie Triduum, są znakami miłości i mają nas nią napełnić – oznajmił zakonnik.
Wielki Piątek jest jedynym dniem w roku, w którym nie odprawia się Eucharystii.
– Liturgia Wielkiego Piątku składa się z czterech części. Na początku jest liturgia słowa, a sama liturgia zaczyna się pięknym gestem, kiedy główny celebrans wchodzi i kładzie się krzyżem przed ołtarzem, leży tak przez jakiś czas na znak adoracji. To uznanie wielkiej tajemnicy zbawczej, która dokonała się właśnie w Wielki Piątek (…). Szczytem liturgii słowa jest odczytywanie Męki Pańskiej. Potem następuje uroczysta modlitwa wiernych, która w wielu kościołach jest sprawowana, jeśli jest więcej księży, we dwójkę, czyli jeden kapłan czyta zapowiedź, a drugi odpowiada i zanosi modlitwę do Boga. Można powiedzieć, że modlitwa wiernych w czasie liturgii Wielkiego Piątku jest matką wszystkich modlitw wiernych. W tym roku jest ona bardzo ważna, ponieważ każdy celebrujący jest zobowiązany do tego, aby pomodlić się o pokój na Ukrainie. Dalej następuje adoracja krzyża (…). Potem wiernym jest rozdawana Komunia Święta, która była konsekrowana w Wielki Czwartek. Całość liturgii kończy się adoracją przy grobie – powiedział gość Radia Maryja.
Wielka Sobota jest już Wigilią Paschalną.
– W Wielką Sobotę tak naprawdę nie ma jako takiej liturgii. To, co dzieje się w Wigilię Paschalną, należy już do niedzieli, czyli jest proklamacją zmartwychwstania. Cieszymy się, że Chrystus zmartwychwstał (…). Jakby nie było od Wielkiego Czwartku nie było Eucharystii. Kościół jest jakby odnowiony i z nowym zachwytem chce przeżyć Eucharystię, która ma taki przebieg, jaki powinna mieć Msza święta – akcentował o. Krzysztof Gzella OSB.
Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem o. Krzysztofa Gzelli OSB można odsłuchać [tutaj].
radiomaryja.pl
Żródło: radiomaryja.pl, 14
Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl
Autor: mj
Tagi: Triduum Paschalne