Przejdź do treści
Przejdź do stopki

[TYLKO U NAS] Ks. prof. J. Machniak: Pojawiają się głosy, aby usuwać pomniki Jana Pawła II

Treść

Nie dziwimy się, że dzisiaj pojawiają się głosy, aby usuwać pomniki Jana Pawła II, bo one przypominają o tym, że był Piotr naszych czasów, który połączył współczesny świat, który pokazał, że można być wiernym prawdzie, że można dzięki mocy miłości i przebaczenia pokonać systemy totalitarne, które wzajemnie się nienawidzą, że można odrzucić zbrojenia, czołgi, karabiny i samoloty, można wyjść naprzeciw człowieka i te wszystkie dobra, które produkuje współczesny świat, podzielić i rozdać – powiedział w programie „Myśląc Ojczyzna” na antenie Radia Maryja ks. prof. Jan Machniak.

W ostatnich dniach w liberalnej prasie pojawiły się głosy, aby obalać pomniki Jana Pawła II. Pojawiły się również głosy, które obwiniają Ojca Świętego Jana Pawła II za te wszystkie trudności i problemy, jakimi żyje współczesny świat i Kościół. Dlatego warto przypomnieć to, kim był Jan Paweł II, jego nauczanie, jego rolę i miejsce we współczesnym świecie, w Europie, w Kościele – wszędzie tam, gdzie był i jest nadal obecny jako święty Kościoła – powiedział ks. prof. Jan Machniak.

W ciągu swojego pontyfikatu trwającego 26,5 roku Jan Paweł II zostawił najobszerniejsze nauczanie na temat chrześcijańskich korzeni naszego świata, naszej cywilizacji. Tego wszystkiego, co stanowi Europę i cały współczesny świat. Zainteresowanie chrześcijaństwem i jego rolą w kształtowaniu współczesnego świata objawiło się u Jana Pawła II już w bardzo młodym wieku – w jego młodzieńczych poezjach, twórczości literackiej, a potem, kiedy został biskupem pomocniczym w Krakowie, arcybiskupem, metropolitą krakowskim, kardynałem, kiedy został Piotrem naszych czasów bardzo często przypominał o tym, że człowiek nie zrozumie siebie bez Chrystusa. Europa nie zrozumie siebie bez Chrystusa. Świat, który jest tak złożony i w którym są różne religie nie zrozumie siebie bez nauki Jezusa Chrystusa, bez Ewangelii – zaznaczył gość Radia Maryja.

Warto przypomnieć, że za pontyfikatu Jana Pawła II przeżyliśmy historyczny moment – zburzenie Muru Berlińskiego – dodał.

Ten mur, który był symbolem podziału współczesnego świata na dwie różne rzeczywistości – komunizm i kapitalizm. Po jednej i drugiej stornie żyli ludzie, którzy szukali i kochali Boga. Jan Paweł II przechodząc razem z kanclerzem Helmutem Kohlem przez Bramę Brandenburską pokazał, że można pokonać trudności nie do pokonania. Jan Paweł II zabiegał usilnie o to, aby współczesny świat, który był zalewany falą sekularyzmu, sięgnął do swoich korzeni, do wartości duchowych, bo bez tych wartości duchowych ten świat stanie się miejscem, w którym ludzie będą się wzajemnie zabijać i niszczyć. Jan Paweł II bardzo pragnął, aby współczesny świat, aby ludzie ludzie byli wierni tym wartościom, które Chrystus przyniósł na ziemię. Dlatego walczył o to, aby krzyż był szanowany – podkreślił ks. prof. Jan Machniak.

Popatrzmy jak ten krzyż – nie tylko w tzw. laickim świecie, ale również w Polsce – jest poniżany, jak jest poniewierany – powiedział duchowny.

Nie dziwimy się, że dzisiaj pojawiają się głosy, aby usuwać pomniki Jana Pawła II, bo one przypominają o tym, że był Piotr naszych czasów, który połączył współczesny świat, który pokazał, że można być wiernym prawdzie, że można dzięki mocy miłości i przebaczenia pokonać systemy totalitarne, które wzajemnie się nienawidzą, że można odrzucić zbrojenia, czołgi, karabiny i samoloty, można wyjść naprzeciw człowieka i te wszystkie dobra, które produkuje współczesny świat, podzielić i rozdać. Jan Paweł II zwracał uwagę na wielkie dysproporcje, jakie dzielą nasz świat – bogactwo północy i nędza południa, bogactwo Europy i nędza Afryki czy innych krajów współczesnego świata. Wydaje się, że nie można przeskoczyć tej granicy. Ojciec Święty podróżując po całym świecie, spotykając się z ludźmi różnych kultur, dotykając strasznej biedy, nędzy, ubóstwa, pokazał, że można podzielić się dobrem, które człowiek posiada, można wyzbyć się tej wielkiej chęci gromadzenia i posiadania, aby inni mieli, aby inni posiadali to, co jest konieczne do ich egzystencji. Jego życie było syntezą modlitwy i działania – zaznaczył ks. Profesor.

Ojciec Święty Jan Paweł II staje dzisiaj pośród nas, do naszej ojczyzny mówi jeszcze raz: „Pokój Tobie, Polsko – Ojczyzno moja. Pokój tym wszystkim, którzy mają wzburzone serca, pokój tym wszystkim, którzy szukają prawdy i wolności. Pokój Tobie, Polsko – Ojczyzno moja” – powiedział gość Radia Maryja.

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 25 lutego 2019

Autor: mj

Tagi: ks. prof. dr hab. Jan Machniak św. Jan Paweł II