Przejdź do treści
Przejdź do stopki

[TYLKO U NAS] Ks. inf. S. Jeż z Paryża: Przeżywana epidemia jest krzykiem do człowieka o pokorę - uznanie siebie za stworzenie Boże a nie Stwórcę

Treść

Każda trudna sytuacja może być szansą dla tych, którzy odważą się z niej skorzystać. Przeżywana epidemia jest krzykiem do człowieka o pokorę – o uznanie siebie za stworzenie Boże a nie Stwórcę. Ten kryzys powinien nam pomóc uświadomić sobie, czym naprawdę jest Eucharystia, spowiedź, jaką wartość przedstawia dla nas Komunia Święta – zaznaczył ks. inf. Stanisław Jeż, były rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji, podczas „Aktualności dnia” w Radiu Maryja. Kapłan przybliżył sytuację Kościoła we Francji.

We Francji odmrażane są kolejne sektory gospodarki, jednak z zapowiedzi władz wynika, że kościoły będą mogły wznowić sprawowanie liturgii z udziałem wiernych dopiero po 2 czerwca. Ks. inf. Stanisław Jeż zaznaczył, że trwa żywa dyskusja wśród księży biskupów, którzy komunikują swoje zdanie za pomocą mediów społecznościowych, gdyż do publicznych mass mediów nie są za bardzo dopuszczani.

– Jeszcze wczoraj (piątek) w swojej codziennej kronice arcybiskup Paryża Michel Aupetit powiedział: „Jak nigdy bardziej dzisiaj właśnie potrzebujemy Pana Jezusa. Zrobiono z nas więźniów strasząc nas śmiercią” (…). Z kolei ks. abp Dominique Lebrun wskazał: „Czyżby było rzeczą bardziej niebezpieczną spotkać się na liturgii w kościele, zachowując wszelkie zasady higieny i bezpieczeństwa, niż w szkołach, sklepach? To zakrawa na ograniczanie wolności kultu. Zepchnięcie na margines życia społecznego nas jako <<piątego koła u wozu>>”. Bardzo wielu biskupów zabrało głos na ten temat (…). Ks. abp. Éric de Moulins-Beaufort, przewodniczący francuskiego episkopatu, 28 kwietnia powiedział: „Jesteśmy oburzeni i w imieniu wszystkich biskupów wyrażamy głębokie ubolewanie dotyczące daty, która została nam narzucona. Nie rozumiemy, jak praktyka Mszy św. może bardziej ułatwiać przemieszczanie się wirusa”. Zaprosił katolików, by przeżyli miesiąc jak apostołowie w Wieczerniku, którzy przygotowywali się na zesłanie Ducha Świętego, aby potem głosić Chrystusa Zmartwychwstałego. Ogłosił, że 29 maja będzie można już uczestniczyć w celebracjach Mszy św. – poinformował gość Radia Maryja.

26 kwietnia br. 130 kapłanów – przedstawicieli z różnych regionów Francji –wystosowało apel do prezydenta Emmanuela Macron pt. „Od 11 maja pozwólcie nam służyć”.

– W odezwie do prezydenta wskazali: „Potrzebujemy duchowej mocy sakramentów. Mocą danego narodu jest również moc ducha. Pozwólcie nam służyć drugiemu człowiekowi. Nie chcemy więcej ani mniej. Bez opóźniania, pozwólcie nam celebrować, modlić się, gromadzić w kościele. W niedzielę nasze miejsce jest w kościele, a nie przed ekranami. Iść na Mszę św. to nie jest tak, jak iść do kina. Wierni pragną sakramentów, które ożywiają naszą nadzieję i dają nam Boże życie” – relacjonował były rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji.

Ks. inf. Stanisław Jeż podkreślił, iż w czasie izolacji parafie cały czas służyły biednym i chorym oraz wspomagały lekarzy i pielęgniarki. Produkowano maski i odzież ochronną. Księża towarzyszyli osobom starszym, wychodzili z posługiwaniem do ludzi, również umierających.

– We Francji były miejsca, gdzie Msza św. bez przerwy była celebrowana, oczywiście dla niewielkich grup. Wielu księży nie tylko celebrowało Mszę św. transmitowaną umieszczając w kościele zdjęcia swoich parafian, ale wielu proponowało spowiedź-drive: kierowca samochodu podjeżdżał, otwierał okno, a na chodniku był ksiądz, który w pewnej odległości spowiadał [czytaj więcej].  Kościoły są otwarte, można do nich wejść i pomodlić się. Dzwony też nie przestały bić – mówił kapłan w „Aktualnościach dnia”.

Były rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji ocenił, czego może nauczyć nas obecna sytuacja pandemii.

– Każda trudna sytuacja może być szansą dla tych, którzy odważą się z niej skorzystać. Przeżywana epidemia jest krzykiem do człowieka o pokorę, o uznanie siebie za stworzenie Boże a nie Stwórcę. Jeżeli Pan Bóg przemawia przez fakty – a przemawia – to zastanówmy się, co chce nam powiedzieć przez odebranie nam możliwości uczestniczenia we Mszy św. Ten kryzys powinien nam pomóc uświadomić sobie, czym naprawdę jest Eucharystia, spowiedź, jaką wartość przedstawia dla nas Komunia Święta – akcentował ks. inf. Stanisław Jeż.

Cała rozmowa z ks. inf. Stanisławem Jeżem dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

Żródło: radiomaryja.pl, 9

Autor: mj