Przejdź do treści
Przejdź do stopki

[TYLKO U NAS] Ks. dr Z. Bielas o przygotowaniach do 20. rocznicy Zawierzenia Świata Bożemu Miłosierdziu: Jesteśmy powołani, aby wypełniać testament Ojca Świętego Jana Pawła II

Treść

Chcieliśmy, aby to wydarzenie nam nie umknęło. Dlatego postanowiliśmy się do niego odpowiednio przygotować. Rozpoczynamy to przygotowanie rok wcześniej, aby każdy miesiąc, zbliżający nas do dwudziestolecia, był poświęcony rozwiązaniu kolejnego fragmentu Aktu Zawierzenia Świata Bożemu Miłosierdziu – powiedział ks. dr Zbigniew Bielas, rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, w programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam.

17 sierpnia 2002 roku Ojciec Święty Jan Paweł II konsekrował Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Podczas konsekracji Papież zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu, dlatego jest to bardzo ważna data w historii Sanktuarium, ale także bardzo ważna data w historii Polski i świata.

– Byłem uczestnikiem tej Mszy św. z Ojcem Świętym i Aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu. Pamiętam to niesamowite wydarzenie, gdy Ojciec Święty drżącym głosem wypowiadał najpierw słowa homilii, a na zakończenie homilii wypowiedział Akt Zawierzenia Świata Bożemu Miłosierdziu. Wszyscy, którzy byliśmy wtedy w świątyni, czuliśmy, że dzieje się coś wyjątkowego, niezwykłego. Wszyscy powstali z miejsc, aby uczestniczyć w tym niezwykłym wydarzeniu – wspominał rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

22 sierpnia br. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia będzie miała miejsce inauguracja przygotowań do 20. rocznicy Zawierzenia Świata Bożemu Miłosierdziu.

– Chcieliśmy, aby to wydarzenie nam nie umknęło. Dlatego postanowiliśmy się do niego odpowiednio przygotować. Rozpoczynamy to przygotowanie rok wcześniej, aby każdy miesiąc, zbliżający nas do dwudziestolecia, był poświęcony rozważaniu kolejnego fragmentu Aktu Zawierzenia Świata Bożemu Miłosierdziu – wyjaśnił gość programu „Polski punkt widzenia”.

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach zaprosiło wiele parafii z całego świata do tego, aby również włączyły się w to dzieło. Jak wskazał duchowny, inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem.

– Na dzisiaj jest to ok. 40 miejsc z całego świata plus jeszcze różne miejsca z Polski. Myślę, że w sumie na ten moment jest ok. 70 miejsc, które zgłosiły się do tej wspólnej modlitwy i wspólnego przygotowania. Sierpień jest miesiącem wstępnym. Natomiast od września rozpoczyna się rozważanie poszczególnych fragmentów Aktu Zawierzenia Świata Bożemu Miłosierdziu, także lista jest cały czas otwarta – powiedział ks. dr Zbigniew Bielas.

Do przygotowań 20. rocznicy zawierzenia Bożemu Miłosierdziu włączyły się kraje z całego świata. Jest to dowód na to, że tajemnica Bożego Miłosierdzia rozprzestrzenia się na cały świat.

– Przeżyliśmy niesamowite doświadczenie, ponieważ wysyłając zaproszenia, otrzymaliśmy niewiarygodne świadectwa o roli Bożego Miłosierdzia w życiu ludzi na całym świecie. To są niesamowite świadectwa, chociażby z Argentyny. Ksiądz Sebastian podzielił się świadectwem, że w 2020 roku, – kiedy kościół był zamknięty od 20 marca do 20 listopada – on codziennie odmawiał Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Była ona transmitowana na Facebooku, przez co parafianie mogli włączyć się w modlitwę. Powiedział, że na zakończenie Koronki wychodził i błogosławił z drzwi kościoła całą swoją parafię Najświętszym Sakramentem. Jest to niesamowite doświadczenie związane z tym, jak Boże Miłosierdzie pomagało przeżywać czas pandemii – akcentował rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Duchowny nawiązał również do homilii, którą 17 sierpnia 2002 roku wygłosił Ojciec Święty. Ks. dr Zbigniew Bielas zwrócił uwagę, że Papież Polak, aż 5 razy użył w niej słowa „nadzieja”.

– Słowa, które Ojciec Święty wypowiedział w tym Sanktuarium: „Chce dokonać uroczystego Aktu Zawierzenia Świata Bożemu Miłosierdziu. Czynię to z gorącym pragnieniem, aby orędzie o miłosiernej miłości Boga, głoszone za pośrednictwem Siostry Faustyny, dotarło do wszystkich mieszkańców Ziemi”. Myślę, że jesteśmy powołani do tego, aby wypełniać testament Ojca Świętego Jana Pawła II, dlatego musimy z tego miejsca głosić światu nadzieję – podkreślił gość programu „Polski punkt widzenia”.

Św. Jan Paweł II nawoływał do tego, abyśmy stawali się prawdziwymi świadkami Bożego Miłosierdzia. Ks. dr Zbigniew Bielas wyjaśnił, że powinniśmy realizować to w trzech wymiarach.

– Siostra Faustyna pisała w „Dzienniczku”, że trzeba głosić Boże Miłosierdzie słowem, czynem i modlitwą. Często – gdy spotykam się z pielgrzymami, którzy tutaj przybywają do naszej Bazyliki – zachęcam ich, aby wychodząc z Sanktuarium po Mszy św. i po skorzystaniu z sakramentu pokuty zatrzymali się przed Bramą Miłosierdzia. Brama Miłosierdzia to pamiątka nadzwyczajnego jubileuszu Roku Miłosierdzia. Ona się znajduje przed naszą Bazyliką. Na Bramie wypisane są uczynki miłosierdzia względem ciała i duszy – poinformował rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

radiomaryja.pl

Żródło: radiomaryja.pl, 22

Autor: mj

Tagi: ks. dr Zbigniew Bielas Miłosierdzie Boże