[TYLKO U NAS] Ks. dr W. Janiga o trwającej pandemii: Cała ta sytuacja była i jest wyzwaniem dla duszpasterzy i katechetów
Treść
Cała epidemia, która nas dotyka, z pewnością jest dla wszystkich znakiem czasu. Pobudza nas do refleksji, pokuty, nawrócenia i solidarności z ludźmi, ale ta cała sytuacja, którą przeżywamy, była i jest wyzwaniem dla duszpasterzy i katechetów. Widzimy to z całą mocą takiej duszpasterskiej realności – powiedział ksiądz doktor Waldemar Janiga, dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Metropolitarnej w Przemyślu, w czwartkowej audycji „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.
Ks. dr Waldemar Janiga zwrócił uwagę na wyzwania, jakie pandemia postawiła księżom i katechetom.
– Cala epidemia, która nas dotyka, z pewnością jest dla wszystkich znakiem czasu. Pobudza nas do refleksji, pokuty, nawrócenia i solidarności z ludźmi, ale ta cała sytuacja, którą przeżywamy, była i jest wyzwaniem dla duszpasterzy i katechetów. Widzimy to z całą mocą takiej duszpasterskiej realności. Jak radziliśmy sobie z przekazywaniem wiary i oddziaływaniem duszpasterskim? Tutaj wyróżniłbym dwa okresy. Pierwszy, gdzie to wszystko się rozpoczynało, wchodziliśmy w ten nieznany czas. Przypomnieliśmy najpierw katechetom o obowiązku realizacji programu nauczania, mówię tu o katechezie szkolnej online i prowadzeniu zdalnych katechez wtedy, kiedy to szkoły są zamknięte – wskazał gość „Aktualności dnia”.
Udostępniliśmy im też podręczniki metodyczne, katechezy czy inne materiały katechetyczne w formie elektronicznej – zaznaczył kapłan.
– Zaraz przypomnieliśmy księżom proboszczom i katechetom o pilnej potrzebie kontynuowania katechezy parafialnej dla dzieci i młodzieży przygotowującej się do przyjęcia Sakramentów świętych. W czasie, gdy tylko 5 osób mogło być w kościele, prosiliśmy, by księża i katecheci odwołali się do takiej duszpasterskiej i katechetycznej kreatywności i korzystali z doświadczenia zdobytego dzięki formule zdalnego nauczania w szkole. Zachęcaliśmy uczniów z poszczególnych grup katechetycznych do aktywnej obecności podczas transmisji nabożeństw ze swojego kościoła parafialnego na przykład poprzez komentarze, podawanie osobistych intencji czy wyrażanie pozdrowień, którymi dzielili się na facebooku – wyjaśnił dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Metropolitarnej w Przemyślu.
Założenie było konkretne: nie możemy sobie pozwolić na utratę kontaktu duchowego z naszymi wychowankami i oczywiście z rodzicami – zaakcentował ks. dr Waldemar Janiga.
– Oczywiście prosiliśmy, by czytali Pismo Święte, uczestniczyli nawet codziennie we Mszy świętej, łącząc się duchowo i o 20.30 odmawiali różaniec z rodzicami (…). My teraz w maju chcemy już powoli rezygnować z katechezy online parafialnej i zapraszamy zarówno dzieci pierwszokomunijne z rodzicami – nie zmuszamy, ale zapraszamy. Podobnie kandydatów do bierzmowania zapraszamy z rodzicami na katechezy do kościoła. Czy może być lepsze, piękniejsze miejsce niż świątynia parafialna i proponujemy, by taką katechezę przygotowującą do sakramentu odbyć w ramach Mszy świętej – podsumował gość Radia Maryja.
Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem ks. dr. Waldemara Janigi można odsłuchać [tutaj].
radiomaryja.pl
Żródło: radiomaryja.pl, 14
Autor: mj