[TYLKO U NAS] Ks. bp A. Suski o Radiu Maryja: To była ciągła inspiracja św. Jana Pawła II
Treść
To dwa wielkie światła na polu Nowej Ewangelizacji. Nie wiem, jakby dziś wyglądałby stan wiary w Polsce, gdyby nie było Radia Maryja, nie było TV Trwam – podkreślił w rozmowie z reporterem TV Trwam ordynariusz toruński ks. bp Andrzej Suski.
Pasterz Kościoła toruńskiego, udzielając wywiadu z okazji 26. rocznicy powstania Radia Maryja, przypomniał genezę rozgłośni. To radio powstało właściwie z niczego – powiedział, wskazując jednocześnie na wielką rolę papieża Polaka – św. Jana Pawła II.
– Powstanie Radia Maryja, jak pamiętam, było taką żywą odpowiedzią na apel Ojca Świętego Jana Pawła II, który był papieżem Nowej Ewangelizacji. On rzucił hasło – i nie tylko hasło – bo widział jak bardzo na nowo trzeba głosić Ewangelię. Na nowo, to znaczy: nowymi metodami, z nowym entuzjazmem (…), nowymi środkami wyrazu, którymi są oczywiście środki społecznego przekazu – mówił ks. Biskup.
Zwrócił też uwagę, że Ojciec Święty Jan Paweł II nie tylko towarzyszył Radiu Maryja do końca swego życia, ale także inspirował rozgłośnię i dzieła przy niej powstałe.
– Ja byłem świadkiem wielu inspiracji ze strony Ojca Świętego gdy chodzi o Radio, a potem Telewizję Trwam. Pamiętam, kiedy o. Tadeusz (Rydzyk CSsR, Dyrektor Radia Maryja – red.) zameldował, że jest Radio Maryja na pielgrzymce, to Ojciec Święty powiedział: „A teraz zróbcie, żeby było słyszalne to radio za Uralem”. Pojechaliśmy następnego roku, mówimy: „Ojcze Święty, już jest słyszalne za Uralem”. Odpowiedział: „To teraz pomyślcie o telewizji… Tak było! To była ciągła inspiracja Jana Pawła II – podkreślił, wskazując że wiele to wyjaśnia.
– On za tym radiem, można powiedzieć, stał. Dlatego nie dziwią słowa „Ja się codziennie modlę i dziękuję Bogu, że jest takie radio, które się nazywa Radio Maryja”. To nie były puste słowa. Za tym po prostu była cała postawa św. Jana Pawła II – zaznaczył ks. bp Andrzej Suski.
Zwracając uwagę, że na polu Nowej Ewangelizacji wiele jest do zrobienia, ks. bp Ordynariusz przyznał: toruńska rozgłośnia przez ćwierćwiecze swojej działalności wykonała dużą pracę w tym zakresie.
– Jest codzienna katecheza, jest codzienna szkoła modlitwy, jest ciągle budowana wspólnota, choćby przez Rozmowy Niedokończone. To wszystko stanowi jakby życie Kościoła, (które) tam jest przekładane na każdy dzień. I to jest ogromna zasługa Radia Maryja. Nie wiem, jakby dziś wyglądał stan wiary w Polsce, gdyby nie było tego radia, nie było TV Trwam – podkreślił.
Ks. bp Andrzej Suski dodał, że „Biskup toruński z natury rzeczy jest opiekunem duchowym Radia Maryja”.
– Jest takim „asystentem” Kościoła, który wspiera to radio i czuwa nad nim. Tak mi się wydaje, że dotychczas ta rola była tak właśnie wypełniania – powiedział ks. Biskup.
RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 2 grudnia 2017
Autor: mj
Tagi: ks. bp Andrzej Suski Radio Maryja XXVI Rocznica Powstania Radia Maryja