[TYLKO U NAS] Ks. bp A. Przybylski: Krajowa Kongregacja Duszpasterstwa Powołań to wielka wspólnota ludzi, księży, sióstr zakonnych, osób życia konsekrowanego, którzy podejmują posługę dziełu Duszpasterstwa Powołań
Treść
Krajowa Kongregacja Duszpasterstwa Powołań to wielka wspólnota ludzi, księży, sióstr zakonnych, osób życia konsekrowanego, którzy podejmują posługę dziełu Duszpasterstwa Powołań, jest to stała forma posługi Kościoła. Każdy z nas jest powołany. Właściwie to jest coroczna inicjatywa osób odpowiedzialnych w Polsce za Duszpasterstwo Powołań. Aktualnie w Warszawie jest nas ponad 120 osób prowadzących to duszpasterstwo. Głównym celem jest wymiana doświadczeń, bo każdy z nas na różne sposoby próbuje towarzyszyć powołanym, budzić te powołania. Dzielimy się doświadczeniami, wspólnie się modlimy o powołania – wskazał ks. bp Andrzej Przybylski, delegat Konferencji Episkopatu Polski do spraw Powołań, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.
W dniach 17-19 lutego w Warszawie odbywa się Krajowa Kongregacja Duszpasterstwa Powołań. Głównym celem spotkania jest modlitwa o nowe powołania kapłańskie i zakonne, ale również wymiana osobistych doświadczeń.
– Krajowa Kongregacja Duszpasterstwa Powołań to wielka wspólnota ludzi, księży, sióstr zakonnych, osób życia konsekrowanego, którzy podejmują posługę dziełu Duszpasterstwa Powołań, jest to stała forma posługi Kościoła. Każdy z nas jest powołany. Właściwie to jest coroczna inicjatywa osób odpowiedzialnych w Polsce za Duszpasterstwo Powołań. Aktualnie w Warszawie jest nas ponad 120 osób prowadzących to duszpasterstwo. Głównym celem jest wymiana doświadczeń, bo każdy z nas na różne sposoby próbuje towarzyszyć powołanym, budzić te powołania. Dzielimy się doświadczeniami, wspólnie się modlimy o powołania. Mamy dużo celów szczegółowych, żeby zorganizować to duszpasterstwo, żeby wyznaczyć sobie konkretne i bardzo aktualne ścieżki oraz wydarzenia powołaniowe w kontekście Duszpasterstwa Młodzieży – wyjaśnił ks. bp Andrzej Przybylski.
W trakcie trwania wydarzenia odbywają się różnego rodzaju spotkania dotyczące m.in. Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie, tematyki powołań w mediach, tworzenia wizerunku osoby konsekrowanej w mediach. Centralnym punktem każdego dnia jest wspólna modlitwa i Eucharystia.
– Wydarzenie zaczęliśmy w piątek wieczorem od Eucharystii, której przewodniczył ksiądz biskup Grzegorz Suchodolski. Ksiądz biskup w homilii wspomniał nam o tym, żebyśmy nie zgubili Krzyża Chrystusowego, szukając nowych metod, sposobów. Takim roboczym tematem był temat Światowych Dni Młodzieży i towarzyszenia tematyki powołaniowej we wszystkich wydarzeniach młodzieżowych. Mówiliśmy coś o Lizbonie, zapraszaliśmy siebie przede wszystkim, żeby polscy duchowni towarzyszyli młodym, którzy będą pielgrzymować do Lizbony. Zwróciliśmy uwagę, że również w Polsce dzieje się bardzo dużo wydarzeń, co roku w każdej diecezji jest Światowy Dzień Młodzieży. Zmotywowaliśmy się do tego, żeby w programach tych spotkań była okazja do tego, aby o powołaniach rozmawiać, by o te powołania się wspólnie modlić. Jesteśmy w trakcie sobotniego dnia Kongregacji, tak więc poświęciliśmy ten temat sprawie obecności tematyki powołaniowej w mediach, zwłaszcza w mediach społecznościowych. Zadajemy sobie dzisiaj pytania, jak mówić o powołaniach w mediach, jak je przedstawiać. Przed południem mieliśmy blok wykładów i dyskusji właśnie wokół tego tematu (…). Po południu mamy warsztaty medialne. Chcemy poznać pewne prawidła tej rzeczywistości medialnej w kontekście tworzenia wizerunku osoby konsekrowanej czy kapłana. To nasze zadanie na wieczór, które oczywiście zakończymy modlitwą. Niedziela będzie dniem spotkania z dyrektorem programów katolickich Polskiego Radia. Całość zakończymy modlitwą i Eucharystią – mówił delegat Konferencji Episkopatu Polski do spraw Powołań.
Ks. bp Andrzej Przybylski zaznaczył, jak ważna jest pedagogika powołań.
– Bardzo dużo mówimy o pedagogice powołań, ponieważ chcemy zauważyć, że każdy z nas jest powołany i musi odkrywać powołanie, a to jest droga. To jest wychowanie, to nie jest jeden moment, że komuś damy ulotkę, ktoś się przekona do takich, a nie innych działań. On musi to odkryć w spotkaniu z Bogiem, musi do tego dojrzeć, musi zobaczyć znaki, które Bóg mu daje. To jest cała formacja osób powołanych. My, którzy już jesteśmy powołani, musimy się formować i każdego dnia na to swoje powołanie odpowiadać. Każdy człowiek powołany musi czasem się zatrzymać, żeby zobaczyć, gdzie jest na drodze powołania – oznajmił gość „Aktualności dnia”.
Całą rozmowę z ks. bp. Andrzejem Przybylskim można odsłuchać [tutaj].
radiomaryja.pl
Żródło: radiomaryja.pl,
Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl
Autor: mj