Przejdź do treści
Przejdź do stopki

[TYLKO U NAS] D. Obajtek: Stabilizacja cen jest bardzo ważna i robimy wszystko, by ceny paliw były jedne z najniższych w całej Europie

Treść

Stabilizujemy sytuację. W Polsce nie brakuje paliw, co jak widzimy w innych krajach europejskich zaczyna być spotykane. (…) Proszę zobaczyć, jaki wysiłek włożył polski rząd i PKN Orlen, żeby cena paliw w Polsce była najniższa – powiedział prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek, w programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam.

Polski rząd zapowiedział, że tarcza antyinflacyjna obejmująca paliwa, opłaty za energię elektryczną musi się skończyć, bo tego wymaga od nas Komisja Europejska. [czytaj więcej] Jednak Daniel Obajtek zapewnił, że ceny paliwa nie przekroczą 10 złotych.

– Od paru miesięcy słyszę, a przynajmniej od dwóch lat, że za niedługo cena za litr paliwa wyniesie 10 złotych. Tak nie będzie. Staramy się stabilizować ceny i reagujemy. Dla nas stabilizacja cen jest bardzo ważna i po pierwsze, robimy wszystko, by ceny paliw były jedne z najniższych w całej Europie i to się udaje. Po drugie, żeby ceny nie przekraczały pewnych progów i do tej pory nam to wychodzi. Oczywiście kwestia przeniesienia VAT-u to kwestia, którą trudno mi dziś określić. Jesteśmy w całym systemie i nie wiemy, jak będą się kształtowały ceny za trzy lub cztery tygodnie, ale zrobimy wszystko, żeby Polacy najmniej to odczuli – powiedział prezes PKN Orlen.

 

Nowa tarcza antyinflacyjna zaproponowana przez polski rząd ma przyjąć w inną formę. Unia Europejska sprzeciwia się utrzymaniu obniżonego podatku na paliwa kopalne, jednak akceptuje niższe stawki na niektóre towary, m.in. żywość. Szef rządu, Mateusz Morawiecki chce ograniczyć zyski firm tak, by budżet państwa ponosił mniejsze koszty. [więcej]

Jednak Daniel Obajtek zaznaczył, że są to mechanizmy wolnorynkowe. Jednym ze sposobów zmniejszania kosztów jest dywersyfikacja dostaw.

– Jesteśmy w systemie gospodarki europejskiej. Nie można jednocześnie coś w Polsce zamrozić, bo to się wiąże też z kwestią importu paliw do Polski. Importujemy do Polski około 10 mln ton paliw. (…) Jeżelibyśmy w jakikolwiek sposób zamrażali ceny, to trudno, żeby ktoś kupił drożej i sprzedał w Polsce taniej. Takiej możliwości nie ma. W związku z tym są to zupełnie inne mechanizmy, m.in. jednym z takich mechanizmów jest kwestia dywersyfikacji dostaw. Jest to kwestia zbilansowania rynku hurtowego i wspólnie z rządem będziemy robić wszystko, by Polacy najmniej to odczuli – podkreślił prezes PKN Orlen.

 

Daniel Obajtek zapewnił, że w Polsce nie brakuje paliw.

– Stabilizujemy sytuację. W Polsce nie brakuje paliw, co jak widzimy w innych krajach europejskich zaczyna być spotykane, chociażby we Francji czy na Węgrzech. Tam brakuje paliwa. Staramy się zabezpieczyć polski rynek. (…) Proszę zobaczyć, jak wzrosły ceny biododatków i transportu. Proszę zobaczyć, jaki wysiłek włożył rząd polski i Orlen, żeby cena paliw w Polsce była najmniejsza – zaznaczył gość TV Trwam.

PKN Orlen – jak zaznaczył Daniel Obajtek – jest koncernem niełatwym do przejęcia, ale jest koncernem partnerskim do robienia interesów.

– Dziś mamy koncern, który nie jest łatwy do przejęcia. (…) Stabilizuje on sytuację tu i teraz, po drugie działa średnioterminowo i długoterminowo. Bez inwestycji w polską gospodarkę nie będziemy mieć bezpieczeństwa – powiedział prezes PKN Orlen.

Obecnie Orlen znajduje się na liście 150 największych firm. Jak zaznaczył Daniel Obajtek, koncern o dużym zapleczu finansowym daje bezpieczeństwo energetyczne.

– Jesteśmy firmą, która się liczy nie tylko w Polsce, ale i w regionie. Jesteśmy firmą, która ma duży wpływ na bezpieczeństwo energetyczno-gazowe w całym regionie. Pragnę zaznaczyć, że nasze rafinerie to nie tylko te w Polsce. Mamy rafinerie na Litwie, Czechach, mamy również część rynku niemieckiego czy Polską Spółkę Gazową. To jest kwestia optymalizacji przy wspólnych zakupach ropy i gazu. To jest kwestia bezpieczeństwa państwa, regionu. To jest kwestia optymalizacji przy wspólnych zakupach ropy i gazu. To jest kwestia inwestycji, które są niezbędne, byśmy mogli mieć tanią energię elektryczną, gaz. Koncern o takim zapleczu finansowy daje nam dziś bezpieczeństwo – wskazał gość TV Trwam.

Daniel Obajtek zaznaczył, że lata działalności PKN Orlen pokazały, że taki koncern ma sens. Orlen wchodzi do palety firm, z którymi można robić biznesy, a nie do takich, które za chwilę można przejąć.

– Polska doczekała się koncernu, który może mieć nawet do 400 mld przychodu. Taki koncern może zdecydowanie inaczej działać w zakresie inwestycji, może być bardziej przewidywalny i stabilny finansowo, a co za tym idzie może być lepszym partnerem dla innych międzynarodowych firm – powiedział prezes PKN Orlen.

Daniel Obajtek wskazał również w programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam, że PKN Orlen coraz więcej inwestuje w polski sport, a także inne działania społeczne.

– Orlen ma zdecydowanie szersze działania niż wyłącznie biznes. Tak duża firma musi inwestować również w działania społeczne, takie jak sport, sztuka, kultura – podkreślił Daniel Obajtek.

 

radiomaryja.pl

 

Żródło: radiomaryja.pl,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl

 

Autor: mj