Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Tydzień protestów

Treść

Pod znakiem antyrządowych protestów będzie upływał bieżący tydzień we Francji. Dzisiaj na wezwanie organizacji związkowych wyjdą na ulice francuskich miast licealiści, którzy domagają się zmiany przyjętego w ubiegłą środę przez Zgromadzenie Narodowe projektu ustawy o zmianie finansowania i zasad funkcjonowania szkolnictwa i instytutów badawczych.
Na jutro zapowiedziano strajk generalny i uliczne protesty pracowników państwowych ośrodków badawczych. Związki zawodowe sprzeciwiają się projektowi ustawy o orientacji i programowaniu badań naukowych. Ich zdaniem, nowe prawo przewiduje duże środki dla przedsiębiorstw i dla tzw. badań rentownych, nie uwzględniając postulatów sformułowanych w październiku 2004 r. w Grenoble podczas tzw. stanów generalnych badań publicznych. Środa jako dzień protestu nie została wybrana przypadkowo. Jutro przypada rocznica dymisji w 2004 r. 2 tys. dyrektorów laboratoriów badawczych, którzy w ten sposób domagali się zwiększenia zatrudnienia i dofinansowania badań naukowych.
W czwartek na apel wszystkich central związkowych ma dojść do ogólnokrajowego protestu przeciw uchwalonej przez Zgromadzenie Narodowe ustawy rozluźniającej 35-godzinny tydzień pracy. Przewidziane są przerwy w komunikacji kolejowej i autobusowej. Liczny udział w protestach zapowiedzieli uczniowie i pracownicy państwowego szkolnictwa, koncernu telekomunikacyjnego France Telecom i poczty. Centrale związkowe przewidują, że w czwartkowych manifestacjach będzie uczestniczyć od 300 do 500 tys. ludzi.
Planowane na czwartek protesty wzbudzają wiele kontrowersji. W tym dniu przybędzie do Paryża delegacja Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego mająca ocenić kandydaturę stolicy Francji do organizacji w 2012 r. igrzysk olimpijskich. Słyszy się głosy, że manifestacje i protesty mogą mieć negatywny wpływ na decyzję komisji MKOl. Z tej racji socjalistyczna centrala CFDT zaproponowała zmianę daty ich przeprowadzenia, jednak jej propozycja została odrzucona przez pozostałe centrale związkowe.
Franciszek L. Ćwik, Caen

"Nasz Dziennik" 2005-03-08

Autor: ab