Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Tydzień niezwykłych rekolekcji

Treść

Zdjęcie: festiwalzycia.pl/ -

Pod patronatem „Naszego Dziennika”

Z Kajetanem Garbelą, odpowiedzialnym za obsługę medialną Festiwalu Życia w Kodniu, rozmawia Marta Milczarska    

Od poniedziałku w Kodniu nad Bugiem rozpocznie się Festiwal Życia. Czym jest to wydarzenie?

– Festiwal to tygodniowe rekolekcje, na które zapraszamy przede wszystkim młodzież. Organizuje je Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, oblacki ruch młodzieżowy Niniwa oraz Wspólnota Dobrego Pasterza. Spotkanie odbywa się na terenie prowadzonego przez oblatów sanktuarium maryjnego w Kodniu nad Bugiem w diecezji siedleckiej.

Co oznacza jego tegoroczne hasło: „Mechanika katolika”?

– Tegoroczne hasło jest nawiązaniem do Kerygmatu, na którym od tego roku postanowiliśmy oprzeć ideę festiwalu. Kerygmat to podstawowe prawdy naszej wiary, z niego wyrasta nauczanie Kościoła i jest on punktem wyjścia do ewangelizacji. Można więc powiedzieć, że na nim opiera się cały „mechanizm” wiary chrześcijańskiej, bez przyjęcia Kerygmatu relacja człowieka z Bogiem, jego trwanie w Kościele nie będą pełne i trwałe. Jest on solidną podstawą, która jeśli działa w człowieku, pozwala mu dojść do zbawienia. Właśnie na tej jego funkcji postawiliśmy się skupić szczególnie mocno w tym roku.

Jakie wydarzenia czekają na uczestników Festiwalu Życia?

– Każdy dzień festiwalu będzie miał inny charakter – we wtorek będzie to dzień sportowy, w środę – pielgrzymkowy, w czwartek – warsztatowy, w piątek – dzień wspólnoty, zaś w sobotę – dzień ewangelizacji. Uczestników czekają wizyty ciekawych gości: Jacka Pałkiewicza – odkrywcy i podróżnika, Piotra Kuryły – maratończyka, który przebiegł ziemię dookoła, rapującego księdza Jakuba Bartczaka oraz ks. Tomka Trzaski, inicjatora akcji „Uratuj świętego”, koncert Maleo Reggae Rockers, film „Home run” czy występ kabaretu Świerszczychrząszcz. Nie można także nie wspomnieć o codziennej Eucharystii i modlitwach oraz nabożeństwie z modlitwą o uzdrowienie, które będzie sprawowane w piątkowy wieczór.

To nie pierwszy taki festiwal. Czym jest to wydarzenie dla młodzieży, która w nim uczestniczy?

– Co prawda w tym roku odbędzie się już czternasty festiwal, jednak będzie to pierwsze spotkanie w całkowicie nowej formule. Po raz pierwszy opieramy tak mocno cały festiwal na przesłaniu Kerygmatu, po raz pierwszy także każdy dzień będzie miał inny charakter, o czym już wspominałem. Nowością będą także konferencje, wygłaszane przez prelegentów w trzech częściach w ciągu dnia. Mamy nadzieję, że te zmiany przypadną młodym do gustu. Jako organizatorzy ufamy, że ten festiwal będzie dla uczestników przede wszystkim możliwością nawiązania trwałej relacji z Bogiem i umocnienia się w wierze. Na pewno zależy nam także na tym, by przeżyli oni ten tydzień w miłej i życzliwej atmosferze, zintegrowali się ze swoimi wspólnotami i rówieśnikami z całej Polski, spędzili ten czas jak najbardziej twórczo i w miarę możliwości odpoczęli – w końcu mamy wakacje.

Dziękuję za rozmowę.
Marta Milczarska
Nasz Dziennik, 20 lipca 2014

Autor: mj