Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Tusk u Montiego

Treść

Premier Donald Tusk powiedział w Rzymie, że doskonała współpraca polsko-włoska i zbieżność stanowisk w kluczowych kwestiach dotyczących Europy i kryzysu mogą stanowić istotne uzupełnienie francusko-niemieckiej osi, jaka wytworzyła się w UE.
Po spotkaniu z szefem włoskiego rządu Mario Montim premier Tusk zapewnił, że polsko-włoska przyjaźń nie jest politycznym sloganem, ale rzeczywistością. Z wielkim uznaniem mówił o premierze Włoch, podkreślając, że cieszy się on ogromnym autorytetem w Unii Europejskiej i może przyczynić się do rozwiązania kryzysu.
Włoski premier ocenił, że w ostatnich latach umocniła się polsko-włoska współpraca. Zapewnił, że podczas rozmów z Tuskiem stwierdzono zbieżność w podejściu do problemów, jakie przeżywa zarówno cała UE, jak i strefa euro. Przypomniał stanowisko swojego rządu, według którego konieczna jest większa integracja i współpraca tak w samej strefie euro, jak i z krajami aspirującymi do niej oraz z tymi, które nie należą do eurolandu, jak Wielka Brytania. Monti wskazał, że priorytetem Polski i Włoch jest dążenie do wzrostu gospodarczego, którego - według niego - nie można tracić z oczu przy rozwiązywaniu kryzysu finansowego.
Donald Tusk ogłosił następnie, że w czasie rozmów przed zapowiedzianym na koniec stycznia szczytem unijnym na temat walki z kryzysem wyraził z Montim wspólne stanowisko we wszystkich kluczowych sprawach, takich jak: walka z bezrobociem, dążenie do wzrostu gospodarczego, zapisy w przyszłej umowie fiskalnej. - Wielki osobisty prestiż, jakim cieszy się premier Włoch dzisiaj w całej Europie, duża pozytywna aktywność Włoch w czasie rozmów na temat przyszłej umowy fiskalnej pozwalają nam wierzyć, że we współpracy z Polską i wieloma innymi krajami UE zbudujemy mechanizm podejmowania decyzji w tym kluczowym momencie - ocenił Tusk. Wyraził przekonanie, że tak dobra współpraca między Rzymem a Warszawą będzie świetnym uzupełnieniem politycznych inicjatyw Paryża i Berlina w czasie, kiedy wspólnie przygotowujemy nowe reguły postępowania w Unii Europejskiej.
Tymczasem z nieoficjalnych informacji wynika, że najnowszy projekt paktu fiskalnego zakłada, że w szczytach euro będą uczestniczyć przynajmniej raz w roku kraje spoza euro, jeśli tylko podpiszą tę umowę i zadeklarują, że częściowo wdrożą jej zapisy. "Przewodniczący szczytów euro będzie zapraszał, gdy będzie to stosowne i przynajmniej raz w roku, szefów rządów sygnatariuszy paktu, których walutą nie jest euro, ale które ratyfikują ten traktat i zadeklarują swoją intencję do bycia zobligowanym niektórymi postanowieniami traktatu" - stwierdza nowy zapis z ostatniego projektu traktatu międzyrządowego w sprawie wzmacniania dyscypliny finansowej.
Tusk poinformował również, że przekazał stronie włoskiej wyrazy współczucia i solidarności po katastrofie statku wycieczkowego Costa Concordia. Rozmowa z szefem włoskiego rządu była ostatnim punktem wizyty premiera w Rzymie. Wcześniej spotkał się również z prezydentem Włoch Giorgio Napolitano. Na 29 maja obaj premierzy zapowiedzieli szczyt międzyrządowy we włoskiej stolicy.
Łukasz Sianożęcki, PAP
Nasz Dziennik Piątek, 20 stycznia 2012, Nr 16 (4251)

Autor: jc