Tusk i Kubilius obiecują
Treść
Będzie wspólny, polsko-litewski zespół do spraw edukacji. Taka decyzja zapadła po wczorajszej rozmowie Donalda Tuska z Andriusem Kubiliusem
W skład zespołu wejdą wiceministrowie obu państw, eksperci, przedstawiciele mniejszości polskiej i litewskiej. Wielotysięczne protesty mieszkających na Litwie Polaków zmusiły wreszcie Donalda Tuska do zajęcia stanowiska w sprawie litewskiej ustawy oświatowej dyskryminującej polskie szkolnictwo. Szef rządu, goszczący w miejscowości Połąga (Palanga), kurorcie nad Morzem Bałtyckim, rozmawiał wczoraj na ten temat z premierem Andriusem Kubiliusem. Sytuacja polskiego szkolnictwa na Litwie, po wejściu w życie ustawy oświatowej uchwalonej w marcu, uległa dramatycznemu pogorszeniu. Wspólny, polsko-litewski zespół ma przeanalizować jej skutki. Pierwsze spotkanie zaplanowano na przyszły poniedziałek na Litwie. Kolejne przewidziane jest w Polsce. Z czasem zespół ma się zająć także innymi problemami dotyczącymi mniejszości polskiej na Litwie i litewskiej w Polsce. - Oczekujemy z panem premierem, że w ciągu kilku tygodni, nie dłużej, powstaną rekomendacje, które pozwolą nam rozwiązać ten problem, który ma dziś taki nabrzmiały charakter - zaznaczył podczas konferencji prasowej Tusk. Przemawiając kilka godzin później do Polaków zebranych na Mszy św. w wileńskim kościele pw. św. Teresy, premier podkreślił, iż Polska winna jest swoim rodakom "opiekę i wsparcie wtedy, kiedy tego potrzebują". Dlatego też, jak dodał, edukacja Polaków na Litwie będzie pod szczególną opieką polskiego rządu. - Prace tego zespołu i realia edukacji Polski na Litwie będą pod szczególną, ciągłą opieką polskiego rządu. To wam przyrzekam - zaznaczył.
W miniony piątek przed pałacem prezydenckim w Wilnie odbył się wiec zorganizowany przez mieszkających na Litwie Polaków, w którym protestujący domagali się odwołania przyjętej w marcu ustawy o oświacie. Nowe prawo zakłada, że od 2013 roku w szkołach litewskich i szkołach mniejszości narodowych ujednolicony zostanie egzamin maturalny z języka litewskiego, choć program nauczania w obu znacznie się różni. Już od tego roku szkolnego w placówkach mniejszości narodowych lekcje historii i geografii oraz wiedzy o świecie w części dotyczącej Litwy mają być prowadzone wyłącznie w języku litewskim. W całości po litewsku będzie też wykładany przedmiot o nazwie podstawy wychowania patriotycznego.
Po zapewnieniach obu premierów dotyczących powołania dwustronnego zespołu polskie szkoły na Litwie postanowiły zawiesić na dwa tygodnie rozpoczęty w piątek strajk - poinformował Albert Narwojsz, społeczny koordynator strajku w szkołach polskich. Jak dodał, decyzja o jego całkowitym odwołaniu będzie zależała od działań władz Litwy.
Marta Ziarnik
Nasz Dziennik 2011-09-05
Autor: au