Turystyczny Szlak Gniazd Rodowych Lubomirskich
Treść
W Zamku Lubomirskich w Stalowej Woli otwarta została wystawa inaugurująca projekt międzynarodowego szlaku turystycznego pt. "Gniazda rodowe Lubomirskich". Projekt ma na celu promocję walorów kulturalnych i turystycznych regionu podkarpackiego i preszowskiego. Opracowany został przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli. Wystawa autorstwa Adama Krzykwy przedstawia zdjęcia rezydencji i fundacji związanych z tym znakomitym rodem.
Do najważniejszych obiektów szlaku należą: zabudowania podworskie w Charzewicach, Zamek Lubomirskich oraz kościół i klasztor OO. Kapucynów w Rozwadowie, zespół parkowo-zamkowy, kościół parafialny św. Jana Chrzciciela z przełomu XVI i XVII w. w Baranowie Sandomierskim, pałac z 1728 r. i kościół parafialny z 1729 r. w Boguchwale koło Rzeszowa, zamek, pałac letni z 1712 roku, dawne kolegium i klasztor Pijarów, bernardyński zespół klasztorny, kościół farny św. Stanisława i św. Wojciecha w Rzeszowie, zespół zamkowy i park (XVI w.), Zameczek Romantyczny (1805), dominikański zespół klasztorny z przełomu XVIII i XIX w., neogotycki kościół farny św. Stanisława w Łańcucie, zespół pałacowo-parkowy z przełomu XVIII i XIX w., bernardyński klasztor (1461), klasztor Sióstr Miłosierdzia z XVIII w. w Przeworsku, zespół pałacowo-parkowy z XIX w., klasztor Sióstr Dominikanek (1595), kościół OO. Franciszkanów św. Marii Magdaleny (1778), budynek kolegium jezuickiego (1720), archikatedra obrządku bizantyńsko-ukraińskiego św. Jana Chrzciciela (1635) oraz twierdza w Przemyślu, zamek i pałac z kaplicą w Starej Lubowli na Słowacji i zamek z XV w., kolegium OO. Pijarów, kościół św. Stanisława (1651) w słowackim Podolińcu.
- Od niedawna coraz większym zainteresowaniem turystów cieszą się szlaki tematyczne - mówi Lucyna Mizera, dyrektor stalowowolskiego muzeum. Zapraszamy więc do zwiedzania jednej z takich tras na terenie południowo-wschodniej i północnej Słowacji, prowadzącej przez zróżnicowane krajobrazowo krainy geograficzne i przyrodnicze, łączącej kilka gniazd Lubomirskich - rodu wielce zasłużonego dla kultury i rozwoju gospodarczego Polski.
Szlak ten na odcinku Stalowa Wola - Rzeszów ciągnie się Kotliną Sandomierską położoną w widłach Wisły i Sanu. Od Boguchwały przez Rzeszów, Łańcut, Przeworsk i dalej do Przemyśla biegnie u podnóża Karpat. Odcinek od Przemyśla do Sanoka prowadzi przez piękne krajobrazowo Pogórze Przemysko-Dynowskie, Góry Słonne, doliny rzeczne Wisłoka, Wisłoki i Sanu. Z Sanoka do Miejsca Piastowego biegnie urozmaiconą krainą zwaną Dołami Jasielsko-Sanockimi. Z Miejsca Piastowego przez Duklę, wzniesieniami Beskidu Niskiego prowadzi do Przełęczy Dukielskiej. Tu przecina granicę polsko-słowacką i biegnie południową stroną Karpat: zachodnią częścią Pogórza Ondawskiego, Pogórzem Cerchowskim i kończy się na Spiszu.
Alicja Trześniowska
Nasz Dziennik 20-08-2004
Autor: DW