Turów może kontynuować wydobycie

Treść
Kopalnia Turów może kontynuować wydobycie węgla brunatnego. Naczelny Sąd Administracyjny uchylił niekorzystny dla niej wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego dotyczący decyzji środowiskowej.
Ponad rok temu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił postanowienie Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w sprawie nadania Turowa rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji środowiskowej Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z 21 stycznia 2020 r. ws. funkcjonowania.
Postanowienie to dotyczyło kontynuacji wydobycia węgla brunatnego w dolnośląskiej kopalni. Wyrok WSA został jednak zaskarżony przez właściciela, a NSA uchylił go i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia.
Taki obrót sytuacji cieszy posła Pawła Sałka z Prawa i Sprawiedliwości. Były wiceminister środowiska obawia się jednak, że sprawa nie jest jeszcze całkowicie zamknięta.
– Elektrownia Turów i cały kompleks energetyczno-wydobywczy odpowiada za około 80 proc. energii wytwarzanej w Polsce. To jest też elektrownia bardzo ważna dla całego systemu elektroenergetycznego, ponieważ ona – ze względu na niestabilność źródeł odnawialnych – stabilizuje sieć nie tylko w Polsce, ale także w Austrii, Czechach, na Słowacji, w Niemczech, więc to jest elektrownia systemowa, która pracuje w sposób ciągły, jest niezbędna do funkcjonowania nie tylko polskiego systemu elektroenergetycznego, ale także europejskiego. Sąd uznał, że Turów może dalej kontynuować swoją działalność, aczkolwiek to nie kończy problemów, dlatego, że przypuszczam, że kolejne działania związane z tym, aby prowadzić do tego, żeby elektrownia została zamknięta, będą podejmowane – powiedział Paweł Sałek
Właściciel kopalni zapewnił, że wydobycie realizowane jest z poszanowaniem środowiska naturalnego. Jak wskazano, wykonanych zostało wiele inwestycji minimalizujących każde – nawet najmniejsze – oddziaływanie na środowisko.
RIRM
źródło: radiomaryja.pl, 24 marca 2025
Autor: dj