Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Tulipany i róże na porcelanie

Treść

W zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku zachował się zespół czternastu akwarel o tematyce kwiatowej Johanna Friedricha Schulzego, przekazanych testamentem miastu w 1814 roku przez gdańskiego kupca, kolekcjonera i bibliofila Jacoba Kabruna. Te właśnie akwarele, stanowiące wzory na porcelanę, zainspirowały pracowników gdańskiego muzeum do przygotowania ekspozycji "Kwiaty na porcelanie".

Johann Friedrich Schulze (1748-1824) współpracował z Królewską Manufakturą Porcelany w Berlinie, projektując lubiane w okresie rokoka motywy kwiatowe. Jego akwarele bliskie są dekoracji malarskiej słynnego serwisu "wrocławskiego" zamówionego w 1767 r. przez króla Prus Fryderyka II w Królewskiej Manufakturze Porcelany w Berlinie do jego nowej rezydencji we Wrocławiu.
- Cały serwis składał się z 761 części - wyjaśnia Grażyna Zinówko, która wraz z Elżbietą Kilarską przygotowała ekspozycję. - Na wystawie prezentujemy cztery, jedyne zachowane w Polsce, części tego serwisu: dwa talerze i dwa klosze do nakrywania gorących potraw, uznawanego za najpiękniejszą zastawę okresu rokoka. Dwa talerze ze zbiorów gdańskich zaginęły niestety w zawierusze ostatniej wojny - dodaje kustosz wystawy.
Wierne naturze wizerunki kwiatów nie powstałyby, gdyby nie trwająca ponad dwa stulecia współpraca artystów z botanikami przy tworzeniu ilustrowanych dzieł botanicznych. Na wystawie oprócz ceramiki prezentowane są tablice z kolorowanymi miedziorytami z jednego z najwspanialszych tego typu wydawnictw, opublikowanego w Norymberdze w 1750 roku pod tytułem "Thesaurus rei herbariae hortensisque universalis..." (Skarbnica ziół i roślin ogrodowych...), należącego do biblioteki Jacoba Kabruna.
Wielkiej urody kwiaty Johanna Friedricha Schulzego oraz przykłady dekoracji kwiatowej na porcelanie z XVIII wieku stały się jednocześnie inspiracją do przypomnienia i ukazania zainteresowania gdańszczan światem roślin i ich miłości do ogrodów.
Prezentowane obiekty pochodzą ze zbiorów: Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Okręgowego w Elblągu, Biblioteki Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk, osób prywatnych i zbiorów własnych Muzeum Narodowego. Wystawa potrwa do 25 września.
EI

"Nasz Dziennik" 2005-08-09

Autor: ab