Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Tu wypoczywał Jan Matejko

Treść

Po muzeum w domu rodzinnym Matejki przy ul. Floriańskiej w Krakowie oraz w Krzesławicach, gdzie malarz mieszkał w późniejszych latach, wiśnicka Koryznówka jest trzecim w Polsce muzeum związanym z osobą naszego wielkiego artysty.

Jan Matejko przyjeżdżał do Wiśnicza już jako nastolatek. Później przebywał tu z żoną i dziećmi. Zauroczony był pięknem tego miejsca. Odwiedzał tutaj rodzinę Serafińskich. 3 lipca 1863 roku Wiśnicz strawił ogromny pożar. Dzień wcześniej Matejko wykonał rysunki, dzięki którym wiemy, jak wyglądał dawny Wiśnicz. Artysta planował wyjechać wcześniej, ale spóźnił się na pociąg, został w Wiśniczu dzień dłużej. Czas ten wykorzystał na wykonanie rysunków wiśnickich budowli, które już następnego dnia strawił ogień.
Po pożarze Serafińscy w Wiśniczu kupili plac między zamkiem a więzieniem, na którym Leonard Serafiński wzniósł niewielki drewniany dworek tzw. Koryznówkę z przeznaczeniem na letnisko. Pierwsi goście zawitali tu w 1865 roku, wśród nich również Jan Matejko. Rodziny Matejków i Serafińskich łączyły zażyłe stosunki. Leonard Serafiński ożenił się z siostrą żony Jana Matejki.
Dworek kryty gontem znajduje się w zadbanym ogrodzie z iglakami i ozdobnymi krzewami. Wyposażenie trzech pokoi domu, w których znajduje się muzealna ekspozycja, nie zmieniło się od lat 60. XIX wieku. Do dziś w saloniku stoi wiedeński fortepian marki Skuthan and Schmidt, na którym grywał artysta. Znajdują się tam zdjęcia w ramkach, albumy. Jest też fotoplastykon, który stwarzał złudzenie przestrzeni podczas oglądania fotografii. Na ścianach możemy zobaczyć obrazy autorstwa Matejki, m.in. portrety Giebułtowskich oraz karykatury mieszkańców dworku. W jednym z pokoi pokazany jest gabinet Stanisławy Serafińskiej, siostrzenicy Matejków, autorki pamiętnika poświęconego artyście. Ponadto w dworku znajduje się wiele pamiątek rodzinnych, XVIII-XIX-wieczne meble, wycinki prasowe i listy.
Dom Stefańskich do dziś jest własno
ścią prywatną. W 1980 roku właściciele dworku podpisali umowę z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Nowym Wiśniczu o otwarciu muzeum. W 1985 roku "Koryznówka“ stała się oddziałem muzeum okręgowego. Obecnie każdego roku Muzeum Pamiątek po Janie Matejce odwiedza kilka tysięcy turystów.
Andrzej Kulesza

"Nasz Dziennik" 2005-07-18

Autor: ab