Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Trzy razy szybciej

Treść

Ministerstwo Sprawiedliwości chce trzykrotnie przyspieszyć procedurę rozpatrywania spraw gospodarczych przed sądami. Pierwszym krokiem na tej drodze są dynamiczniej działające sądy gospodarcze, które ruszyły wczoraj. Kolejne zmiany usprawniające postępowania gospodarcze będą dotyczyć egzekucji i komorników.

Bank Światowy wyliczył, że postępowanie w sprawach gospodarczych trwa przed polskimi sądami średnio 1000 dni, blokując inwestycje zagraniczne, ponieważ istnieją obawy co do możliwości skutecznego dochodzenia praw przez inwestorów. Podając tę informację na wczorajszej konferencji prasowej, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wspomniał, że także podczas rozmów z polskimi przedsiębiorcami spotykał się z uwagami na temat przewlekłości pracy sądów. Dlatego też resort przeprowadził zmiany w prawie, co "gwarantuje znacznie szybsze rozpatrywanie spraw" i w ciągu roku skrócenie czasu ich rozpatrywania o połowę. - Wprowadzony przez nowelizację sposób procedowania przyspieszający postępowanie w sprawach gospodarczych, będzie gwarantował większe bezpieczeństwo działalności dla przedsiębiorców i inwestorów w Polsce - podkreślił Ziobro.
Wiceminister Andrzej Kryże dodał, że przewlekłość postępowań "dusiła" polską gospodarkę, stąd nieodzowne stało się podjęcie takich decyzji legislacyjnych. Szły one w kierunku przyspieszenia spraw gospodarczych, doprecyzowania przepisów oraz rozszerzenia kompetencji referendarzy sądowych.
Według Kryżego, przyspieszenie zostanie zrealizowane dzięki przeciwdziałaniu graniu na zwłokę stron poprzez m.in. konieczność wskazania dowodów na wstępie sprawy, zwracanie błędnych pozwów zamiast wezwań o ich poprawienie czy karanie grzywną za np. nieprawdziwe zaświadczenia o chorobie strony. Przedsiębiorca dochodzący swojego długu będzie mógł uzyskać zabezpieczenie roszeń jeszcze przed uprawomocnieniem się wyroku. - Od tego momentu wierzytelność już mu nie ucieknie - zapewniał wiceminister.
Usprawnieniu postępowań ma służyć także doprecyzowanie terminów prawnych, jak: "sprawa gospodarcza" i "przedsiębiorca" oraz wprowadzenie przepisu, że utrata statusu przedsiębiorcy nie powoduje przeniesienia procesu do sądu cywilnego, gdzie musiałby się zacząć od początku. W prostych, proceduralnych sprawach mają służyć sędziom wsparciem referendarze sądowi, których kompetencje zostały rozszerzone. Według zapewnień wiceministra, zwiększono także ich liczbę w sądach gospodarczych.
Na tym nie koniec zmian. Resort chce w ciągu kilku następnych lat skrócić procesy gospodarcze trzykrotnie. Według Ziobry, ma temu służyć m.in. kolejny pakiet zmian w procedurze egzekucji, w ustawie o komornikach i inne rozwiązania. Szef resortu sprawiedliwości stwierdził, że niezbędne jest także rozszerzenie dostępu do pomocy prawnej.
Zenon Baranowski
"Nasz Dziennik" 2007-03-21

Autor: wa