Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Trzy lata temu Federacja Rosyjska zaatakowała Ukrainę

Treść

Dokładnie dziś mijają trzy lata od wybuchu pełnoskalowej wojny na Ukrainie. Do Kijowa zjeżdżają się europejscy przywódcy.

24 lutego 2022 roku – to ciemny dzień w historii Ukrainy.

– Postanowiłem przeprowadzić specjalną operację wojskową, której celem jest ochrona osób od ośmiu lat zastraszanych i poddawanych ludobójstwu przez reżim kijowski. Będziemy dążyć do demilitaryzacji Ukrainy – podkreślał Władimir Putin na początku pełnoskalowej wojny.

 Słowa Władimira Putina sprzed trzech lat oznaczały jedno – wojnę. Wojska rosyjskie przekroczyły wówczas granicę w obwodach czernichowskim, sumskim, ługańskim i charkowskim. Wybuchy słychać było w Odessie, Charkowie i Mariupolu. Bombardowania rozpoczęły się w okolicy Lwowa, Łucka i Kijowa. Obiektem ataków stały się zarówno cele wojskowe, jak i cele cywilne.

Polska jako pierwsza potępiła zbrodniczy atak Rosji na Ukrainę.

– Sejm Rzeczpospolitej Polskiej stanowczo potępia tę zbrodniczą agresję. Wzywamy Federację Rosyjską oraz współpracującą z nią Republikę Białorusi do zaprzestania działań wojennych, wycofania wszystkich swoich wojsk z terytorium Ukrainy i z pobliża jej granic oraz pełnego przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego – oznajmiła Elżbieta Witek, ówczesna marszałek Sejmu, 24 lutego 2022 roku.

Nie wahając się i nie kalkulując, czy to nam się opłaca, ruszyliśmy z pomocą naszemu sąsiadowi.

– Stoimy za Ukrainą, tak jak to było mówione przez ostatnie miesiące, tygodnie i wczoraj przez nas w Kijowie – wskazywał prezydent Andrzej Duda w dniu wybuchu wojny na Ukrainie.

 Przeznaczyliśmy ogromne ilości sprzętu wojskowego Ukrainie, a miliony uchodźców znalazły schronienie w polskich domach.

 – Musimy być przygotowani do przyjęcia uchodźców z Ukrainy – mówił prezydent RP 24 lutego 2022 roku.

Od tamtych wydarzeń mijają trzy lata. Z okazji rocznicy wybuchu wojny na Ukrainie do Kijowa przybyli: przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, a także przewodniczący Rady Europejskiej, Antonio Costa.

Przewodniczący Niemieckiej partii CDU Friedrich Merz we wpisie na portalu X popiera uczestnictwo Ukrainy w negocjacjach pokojowych.

„Europa nadal zdecydowanie stoi po stronie Ukrainy. Teraz bardziej niż kiedykolwiek musimy zapewnić Ukrainie silną pozycję. Aby osiągnąć sprawiedliwy pokój, zaatakowany kraj musi brać udział w negocjacjach pokojowych” – napisał Friedrich Merz na X.

Prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował, że do Kijowa maja zjechać się dziś delegacje z innych 13 państw, podziękował za pomoc wszystkim zaangażowanym na rzecz Ukrainy.

„Jestem dumny z Ukrainy! Dziękuję wszystkim, którzy jej bronią i wspierają. Wszystkim, którzy pracują dla Ukrainy” – wskazał Wołodymyr Zełenski.

TV Trwam News

źródło: radiomaryja.pl, 24 lutego 2025


Autor: dj