Trzy książki, które powinien przeczytać każdy
Treść
Szukasz interesujących książek, które pozwolą Ci lepiej zrozumieć otaczający nas świat? Przygotowaliśmy trzy ważne tytuły, które każdy powinien chociaż raz w życiu przeczytać. Sprawdź, dlaczego warto się z nimi zapoznać.
„Sztuka wojny” Sun Tzu – strategiczne rady chińskiego mędrca
Choć napisana przez Sun Tzu „Sztuka wojny” pochodzi sprzed ponad 2,5 tysiąca lat, zdecydowana większość informacji zawartych w tej książce nadal pozostaje aktualna. Wynika to z faktu, że tytuł ten nie skupia się bezpośrednio na metodach wojennych, a na zasadach oraz prawidłowościach związanych ze strategią i taktyką. Całość ma zaledwie 200 stron, które można „pochłonąć” za jednym razem w zaledwie kilka godzin. „Sztuka wojny” jest polecana każdemu, kto chce zapoznać się nie tylko z samymi zasadami planowania wojennego, lecz także pewnymi regułami, które mają zaskakująco duży wpływ na wiele procesów i decyzji w otaczającym nas świecie.
„Sztuka wojny” Sun Tzu to zbiór istotnych informacji, które już wielokrotnie pobudzały ludzi do działania. Mówi się, że to właśnie dzięki tej książce Mao Zedong zdołał zdobyć władzę w Chinach, z kolei prezydent USA Dwight David Eisenhower posiłkował się nią podczas II wojny światowej. To idealny dowód na uniwersalność tego tytułu. Co ciekawe, „Sztuka wojny” Sun Tzu jest wykorzystywana nawet przez przedsiębiorców, którzy szukają skutecznych metod na zarządzanie oraz walkę z konkurencją. Warto zaznaczyć, że wiele nowszych wydań zawiera dodatkowe traktaty oraz eseje poświęcone wiedzy zawartej w książce.
„Mitologia” Jana Parandowskiego – lektura szkolna, którą powinien przeczytać każdy dorosły
„Mitologia” Parandowskiego od wielu lat pozostaje w kanonie lektur szkolnych; obecnie jest ona przeznaczona dla uczniów z klas 4–6. Choć mitologie Jana Parandowskiego nie są obowiązkowym elementem programu nauczania, z pewnością warto zapoznać się z tym wydaniem. Nawet jeśli nie mieliśmy okazji czytać tej książki w szkole, dobrym pomysłem będzie sięgnięcie po nią w dorosłym życiu. Całość charakteryzuje się lekkim, przystępnym stylem, który pozwoli bez problemu zrozumieć antyczne dzieła. To jeden z głównych czynników, dzięki któremu „Mitologia” Jana Parandowskiego odniosła tak duży sukces. Warto podkreślić, że autor zadbał o wierne odwzorowanie greckich i rzymskich mitów, by zachować przekaz zgodnie z zamysłem starożytnych twórców.
Kolejne rozdziały „Mitologii” Jana Parandowskiego to wciągające spojrzenie w fascynujący świat antyku, łączące esej z prozą fabularną. Autor nie ogranicza się do samego przytoczenia mitów, lecz także dba o wytłumaczenie starożytnych wierzeń. To idealny wybór nie tylko dla osób, które interesuje mitologia grecka – Parandowski zapewnia pasjonującą lekturę dla każdego. Pierwsze wydanie pojawiło się już w 1924 roku, a od tego czasu na rynek trafiło kilka reedycji. Ze względu na utrzymywany od lat sukces, który odniosła „Mitologia grecka”, Jan Parandowski jest jedną z najważniejszych postaci polskiej literatury. W latach 50. autor był aż dwukrotnie nominowany do Nagrody Nobla. Jakie jeszcze dzieła napisał Jan Parandowski? „Mitologia” to tylko jeden z wielu ciekawych tytułów – warto zapoznać się także z „Dyskiem olimpijskim” czy „Niebem w płomieniach”.
„Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie”, Frédéric Martel – historia odsłaniająca ukrytą prawdę
Podczas gdy „Mitologia” Parandowskiego skupia się na mitach i wierzeniach, a „Sztuka wojny” sięga głęboko do starożytnej filozofii wojennej, nie można pominąć także tytułu o prawdziwych historiach, które dzieją się wśród nas. To właśnie „Sodoma” – książka jest zbiorem rozmów z kilkudziesięcioma kardynałami oraz setkami biskupów i księży, spisanych przez francuskiego pisarza i socjologa Frédérica Martela. Zadaniem autora było zdobycie informacji pilnie strzeżonych przez Watykan. „Sodoma” to wgląd w konsekwencje ukrywania własnej tożsamości oraz podwójne życie Kościoła katolickiego, a także szereg ciekawych historii o… sposobach na pozbywanie się problemów.
Co istotne, „Sodoma” to nie tylko kontrowersyjne opowieści i wypowiedzi, lecz także odpowiedzi na pytania, które nurtują wiele osób. Podczas lektury można dowiedzieć się m.in., dlaczego księża nie pałają sympatią do papieża Franciszka oraz komu nadal zależy na zachowaniu konserwatywnego status quo.
Autor: Silesian