Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Trzeba walczyć o przyszłość Narodu

Treść

Rzesze wiernych z całego kraju i zagranicy wzięły udział w dorocznych uroczystościach w Gnieźnie ku czci św. Wojciecha, biskupa i męczennika, Patrona Polski. W tym roku były one połączone z obchodami 1010. rocznicy kanonizacji św. Wojciecha i 30. rocznicy pierwszej pielgrzymki Sługi Bożego Jana Pawła II do naszej Ojczyzny i grobu jej patrona. W homilii podczas uroczystej Sumy ks. abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita przemyski, mówiąc o sytuacji w naszym kraju, przypomniał słowa ks. kard. Stefana Wyszyńskiego sprzed 30 lat, że trzeba walczyć ze złodziejstwem, korupcją, kłamstwem. - Dzisiaj te wady narodowe i publiczne są nadal aktualne. Nie interes partii przed głosowaniem, nie obietnice powinny być ważne, ale troska o Naród, troska o najbardziej zacofane regiony Polski, by granice możliwości człowieka nie były przekraczane przez napory bezrobocia, nieuczciwości, wyrywania z serca człowieka motywacji do życia uczciwego, że tylko spryciarze będą mogli się urządzać w nowej Europie. Nie! Tylko człowiek szlachetny powinien mieć przyszłość otwartą przed sobą - podkreślił przewodniczący Episkopatu.

Główne obchody rozpoczęła procesja z relikwiami św. Wojciecha i innych polskich świętych, która przeszła z kościoła św. Michała Archanioła na plac u stóp katedry, gdzie została odprawiona Eucharystia pod przewodnictwem ks. kard. Józefa Glempa, Prymasa Polski. Przyjechało na nią kilkudziesięciu kardynałów, arcybiskupów i biskupów z Polski i krajów sąsiadujących. Obecni byli m.in. ks. kard. Henryk Gulbinowicz z Wrocławia, ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, ks. abp Kazimierz Nycz, ks. abp Marian Gołębiewski, metropolita wrocławski, ks. abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, a także ks. kard. Joachim Meisner, metropolita Kolonii, ks. bp Gerhard Feige z Magdeburga, ks. bp Dominik Duka z Hradca Kralowe, ks. bp Frantisek Tondra - biskup spiski i przewodniczący Konferencji Episkopatu Słowacji, oraz ks. abp Jan Graubner - przewodniczący Episkopatu Czech.
W homilii przerywanej oklaskami ks. abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita przemyski, podkreślił, że Chrystus nie tylko przekazywał Dobrą Nowinę, ale przede wszystkim ją realizował, podobnie czynili Jego naśladowcy. Ponieważ tego daru, jakim jest wiara, nie można zatrzymać dla siebie, trzeba go nieść dalej, jak św. Wojciech, który zapłacił za to życiem. Jak podkreślił ksiądz arcybiskup, przesłanie św. Wojciecha jest ciągle aktualne. - Dzisiaj próbuje nam się wmówić, że chrześcijaństwo nie powinno się zajmować pewnymi tematami. Ile namęczą się niektóre gazety, by wypłakać się nad losem chrześcijaństwa w Polsce, nad losem naszej wiary, która nie chce zrezygnować z wymagań stawianych człowiekowi. Ile razy słyszymy, że Kościół traci na tym, że nie chce niektórych przykazań wykreślić - zauważył ks. abp Michalik, dodając, iż przecież 10 Przykazań Bożych jest wpisanych w serca każdego człowieka, nawet niewierzącego, a Ewangelia je jedynie przypomina i wyjaśnia. Jak podkreślił, chrześcijaństwo oparte jest na Ewangelii miłości, przebaczenia, ale i wymagań, i nawet gdy - by być w pełni chrześcijaninem - trzeba będzie jak ziarno rzucone w ziemię obumrzeć, wyzbywać się samego siebie, to wtedy rodzi się w człowieku nowe życie - życie z Bogiem, nowy sens życia, otwarcie na nową perspektywę, nowa motywacja do przezwyciężania trudów. Metropolita przemyski przypomniał słowa Benedykta XVI, który niejednokrotnie powtarza, że największymi niebezpieczeństwami, jakie krążą wokół ludzkiego serca i umysłu, są fundamentalizm i relatywizm, ale reakcją chrześcijanina na zło w świecie, w otoczeniu, w rodzinie musi być dobro.
Mówiąc o sytuacji w Polsce, ksiądz arcybiskup zauważył, że wiele problemów w naszym kraju dałoby się rozwiązać, gdyby rządziła nim uczciwość, bo najważniejszy byłby Naród. - Nie bójmy się więc stawiać wymagań, analizować w prawdzie - podkreślił. Zachęcił do zaangażowania chrześcijan w budowę lepszej przyszłości naszego Narodu i całej Europy. - Europę trzeba budować cierpieniem, zmaganiem się o dobro, modlitwą, sumieniem i prawdą - dodał.
Jak co roku Prymas Polski poświęcił i wręczył przedstawicielom młodzieży księgi Pisma Świętego, a ks. abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski, pobłogosławił i wręczył krzyże misyjne misjonarzom. W tym roku przyjęły je 44 osoby duchowne i zakonne oraz osoba świecka. Uroczystość transmitowało Radio Maryja.
Maria Popielewicz
"Nasz Dziennik" 2009-04-27

Autor: wa