Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Trybunał uwolnił czynsze

Treść

Właściciele mieszkań będą mogli swobodnie ustalać wysokość czynszu - wynika z wczorajszego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Sprawa dotyczy lokatorów wynajmujących ok. 600 tys. mieszkań.

Trybunał Konstytucyjny uznał za sprzeczne z Konstytucją przepisy utrzymujące tzw. czynsz regulowany wprowadzone w styczniu br., stwierdzając, że naruszają one standardy ochrony własności. W ocenie Trybunału, przyjęte wówczas przez Sejm regulacje nie są sprawiedliwe dla właścicieli mieszkań, ale też dla samych lokatorów. Trybunał uznał, że niezbędne są całościowe regulacje, które by uwzględniły słuszne prawa najemców oraz zachowały ochronę lokatorów, szczególnie tych ubogich, przed nieuzasadnionymi podwyżkami. Według TK, takich satysfakcjonujących regulacji Sejm do tej pory nie opracował i dlatego Trybunał sygnalizuje konieczność ich uchwalenia. TK wziął również pod uwagę orzeczenie Trybunału Strasburskiego, który niedawno uznał, że sposób reglamentacji czynszów w Polsce narusza prawo własności. Polski Trybunał we wczorajszym oświadczeniu zwrócił jednak uwagę na inne orzeczenia ETPC, które nie odmawiały prawa do regulacji czynszów, ale przy uwzględnieniu różnych opłat ponoszonych przez najemców. Przypomnijmy, że we wszystkich europejskich krajach, z wyjątkiem Wielkiej Brytanii, obowiązują czynsze regulowane.
Orzeczenie TK oznacza, że czynsze zostały w praktyce całkowicie uwolnione. Przepisy mówią co prawda o sądowej kontroli, która przysługuje lokatorom, wobec zbyt dużych podwyżek czynszu. Jednak ustawa, na co zwrócił uwagę TK, nie określa dokładnie, jakie opłaty mieszczą się w czynszu. W tej sytuacji sądowa kontrola zasadności podwyżek czynszu jest w ocenie Trybunału iluzoryczna. To jeszcze jeden mankament przepisów ustawy o ochronie lokatorów do wyeliminowania przez Sejm.
Czynsze regulowane zostały wprowadzone w 1994 r. i miały obowiązywać do 2004 r. Ze względu na zubożenie społeczeństwa przedłużono je na kolejne lata. Problem podwyżek czynszów dotyczy ok. 6 mln osób, w tym ok. 1,3 mln najemców mieszkań komunalnych.
Zenon Baranowski

"Nasz Dziennik" 2005-04-20

Autor: ab