Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Trybunał o Komisji Majątkowej

Treść

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że tylko jeden z ośmiu zaskarżonych zapisów ustawy o byłej już Komisji Majątkowej jest niezgodny z Konstytucją. W wydanym wczoraj orzeczeniu stwierdził, że ustawa o Komisji nie naruszała równouprawnienia Kościołów - jak twierdził SLD.
Wczoraj Trybunał Konstytucyjny rozpatrzył wniosek posłów SLD o uznanie niekonstytucyjności przepisów o Komisji, która przez 22 lata zajmowała się zwrotem mienia zagrabionego Kościołowi katolickiemu w latach 50. Wczorajszy wyrok pełnego składu TK oznacza, że postępowania sądowe w sprawach nierozstrzygniętych przez Komisję Majątkową przed jej likwidacją z dniem 1 marca br. będą się toczyć na ogólnych zasadach prawa.
Z zaskarżonych ośmiu zapisów ustawy za niekonstytucyjny TK uznał tylko przepis, że rząd określi w rozporządzeniu, mienie których jednostek Skarbu Państwa lub samorządu Komisja może przekazać Kościołowi - podczas gdy określać mogła to tylko ustawa. Wyrok TK oznacza utratę mocy tego rozporządzenia. W ocenie Trybunału, nie będzie to jednak miało wpływu na bieg postępowań sądowych związanych ze zwrotem zagrabionego mienia, jakie mogą się teraz toczyć po likwidacji Komisji Majątkowej. Przedstawiciele Sejmu i prokuratora generalnego wnosili o umorzenie sprawy przez TK w związku z likwidacją Komisji.
MP
Nasz Dziennik 2011-06-09

Autor: jc