Przejdź do treści
Przejdź do stopki

TRWAMY, bo kochamy

Treść

Przyjechaliśmy z Polski i różnych krajów świata. Zgromadziliśmy się w sobotę i niedzielę u stóp Matki Bożej Jasnogórskiej. Podczas jubileuszowej XX Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja dziękowaliśmy naszej Królowej za niezawodną opiekę. Prosiliśmy o wolność słowa w Polsce, wolność dla mediów, a także o przyznanie Telewizji Trwam miejsca na cyfrowym multipleksie. Ojcowie Paulini przyjęli o. dr. Tadeusza Rydzyka do konfraterni paulinów.

Głównym punktem dwudniowej pielgrzymki była wczorajsza Msza św. sprawowana na wałach Jasnej Góry. Przewodniczył jej sekretarz watykańskiej Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego ks. abp Joseph Tobin w asyście licznie przybyłych księży biskupów: ks. abp. Wacława Depo, ks. bp. Stanisława Stefanka, ks. bp. Ignacego Deca, ks. bp. Adama Bałabucha, ks. bp. Edwarda Frankowskigo, ks. bp. Tadeusza Bronakowskigo, ks. bp. Edwarda Janiaka, ks. bp. Ryszarda Karpińskiego, ks. bp. o. Stanisława Dziuby, ks. bp. Antoniego Dydycza, ks. bp. Stanisława Napierały, ks. bp. Stefana Regmunta, ks. bp. Pawła Sochy.


Docenienie Ojca Dyrektora

Zasługi o. Tadeusza Rydzyka, dyrektora Radia Maryja, docenili Ojcowie Paulini opiekujący się jasnogórskim klasztorem. Szczególnym punktem uroczystości było włączenie o. Tadeusza Rydzyka do grona konfratrów zakonu paulinów. Dyrektor Radia Maryja otrzymał wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej od przeora paulinów o. Romana Majewskiego.

- Jestem prochem i niczem. Nie byłbym redemptorystą bez zakonu redemptorystów, bez ojców. Każdemu z ojców powinienem ręce całować - dziękował o. Tadeusz Rydzyk. - Cieszę się, że jest z nami abp Joseph Tobin, gdyby nie on, tego Radia by nie było - dodał.

Mimo zasług i potrzeby działalności katolickich mediów, które powstały przy Radiu Maryja założonym przez o. Tadeusza Rydzyka, nieustannie są on e spychane na margines medialny.

- Zadajemy sobie pytanie, czy rzeczywiście Polska jest prawdziwie wolna, skoro lekceważy się miliony Polaków w ich własnej Ojczyźnie - mówił redaktor Wojciech Reszczyński, wypowiadając się przed niedzielną Mszą Świętą. Zaznaczył, że media powinny służyć ludziom tak samo jak władza. Dziennikarz przypomniał, że arogancji władzy przeciwstawiło się już prawie 2 mln 264 tys. Polaków. Mecenas Elżbieta Barys zarzucała władzom telewizji, że przy całkowitym braku uczciwej debaty publicznej stajemy się krajem demokracji trockistowskiej, bez możliwości wykorzystania jej potencjału.

"Nie jesteś niewolnikiem"


Pielgrzymi na jasnogórskich wałach gromadzili się już od soboty, gdzie wieczorem ks. bp Stanisław Stefanek odprawił Mszę Świętą.

- Nie jesteś niewolnikiem, lecz synem i dziedzicem - dodał otuchy w homilii.

Zwracał uwagę, że "strażnikiem wszystkich mechanizmów zniewolenia są media. Wtedy, kiedy dostaną się w ręce nieuczciwego państwa albo pazernego bogacza, albo wtargną w nasze słabe serca. Te media potrafią być tak brutalne i tak niszczące". Kaznodzieja podkreślił wielką wagę i znaczenie Radia Maryja i wszystkich dzieł przy nim wyrosłych.

- Walcząc o wolność zagrożoną, trwamy, bo kochamy - podkreślił ks. bp Stefanek. Przestrzegł przed dwoma groźnymi zjawiskami: "naszym egoizmem legalnym" i "legalnym egoizmem państwowym". - Wydaje się wielkim tego świata, że jeśli wygrają wybory, to wolno im w tej chwili władać na każdym poziomie, nawet sięgnąć do uprawnień samego Stwórcy i zmieniać prawo Boskie, bo oni mają większość w parlamencie, powiedzmy, o piętnaście czy dwadzieścia głosów - mówił.

Ojciec dr Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja, wtórując słowom księdza biskupa, dziękował każdemu, kto wspiera Telewizję Trwam w dążeniu do uzyskania miejsca na multipleksie. Zwrócił uwagę na fakt, że choć Polska jest coraz biedniejsza materialnie, to jednak miłością do Boga może podbić całą Europę. - Trwamy, bo kochamy - zaznaczył dyrektor Radia Maryja.

Piotr Czartoryski-Sziler, Jasna Góra

Nasz Dziennik Poniedziałek, 9 lipca 2012

Autor: au