Trwały ślad w historii
Treść
Jubileusz 60-lecia działalności obchodził w ostatni czwartek Miejski Ośrodek Kultury w Jarosławiu. Na przestrzeni lat ta zasłużona placówka była organizatorem szeregu przedsięwzięć artystycznych, przyczyniając się do kształtowania oraz upowszechniania kultury i tradycji miasta, regionu, a także kraju.
Obchody 60-lecia powstania placówki uświetnił uroczysty koncert w wykonaniu solistów i zespołów MOK. Na scenie obok młodych wykonawców wystąpił także Reprezentacyjny Chór Mieszany "Jarosław". MOK w Jarosławiu jest spadkobiercą bogatych tradycji kulturalnych miasta, które na przełomie XVI i XVII w. położone było na skrzyżowaniu głównych szlaków handlowych ówczesnej Europy. Jak podają źródła historyczne, pierwszą sztukę teatralną w grodzie położonym nad Sanem wystawili podczas jarmarku w 1584 r. uczniowie jarosławskiego Kolegium Jezuitów.
Później dobrze rozwijające się miasto przeżywało kryzys, który ostatecznie przypieczętował okres rozbiorów i wojen. Przełom XIX i XX w. to dalszy rozwój kultury Jarosławia. Przyczyniło się do tego m.in. powstanie Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół", które obok krzewienia szeroko pojętej kultury fizycznej prowadziło także działalność artystyczną, powołanie w 1878 r. Towarzystwa Teatru Amatorskiego oraz Towarzystwa Szkoły Ludowej w 1896 roku. Przełomem dla jarosławskiej kultury było oddanie do użytku w 1901 r. budynku "Sokoła" (obecnie siedziby MOK), gdzie poprzez wystawianie polskich dramatów o tematyce historycznej podnoszono patriotycznego ducha Narodu. W styczniu 1945 r. powołany został do życia Jarosławski Powiatowy Dom Kultury, którego kolejnym spadkobiercą jest dzisiejszy MOK.
Obecnie MOK to najważniejsza samorządowa instytucja kulturotwórcza na terenie miasta i powiatu. Prowadzi działalność m.in. w zakresie upowszechniania sztuk plastycznych, teatru, muzyki, tańca, kultywowania zainteresowań i rozwoju talentów, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Jarosławski MOK jest również organizatorem wielu imprez okolicznościowych i cyklicznych o zasięgu lokalnym, regionalnym, ogólnopolskim, a także międzynarodowym. Wśród nich wymienić należy Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek, Jarmark Słowiańskich Zespołów Folklorystycznych czy Przegląd Szkolnych Form Teatralnych. Jednym z ważnych rozdziałów działalności MOK są także trzy Galerie, gdzie swój dorobek artystyczny prezentują uznani, ale także początkujący twórcy, m.in. malarze, rzeźbiarze, czy fotograficy. Historię 60-lecia działalności MOK w Jarosławiu dokumentuje okolicznościowa wystawa.
Mariusz Kamieniecki
"Nasz Dziennik" 2006-01-02
Autor: ab