Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Trwa Wielka Nowenna Fatimska

Treść

Od 13 maja br. trwa Wielka Nowenna Fatimska będąca duchowym przygotowaniem do obchodów setnej rocznicy objawień fatimskich w 2017 roku. Cała inicjatywa, którą koordynuje Sekretariat Fatimski w Zakopanem, to zaproszenie dla ludzi oddanych bez reszty Matce Najświętszej, świadomych, że żyjemy w dniach, w których wypełniają się wielkie zapowiedzi Fatimy mówiące o triumfie Niepokalanego Serca. Jutro tematowi Wielkiej Nowenny Fatimskiej, który stanowi powrót do ślubowań złożonych Maryi, poświęcone zostaną "Rozmowy niedokończone" w Radiu Maryja i Telewizji Trwam.

- Wielka Nowenna Fatimska zatacza coraz szerszy krąg i gromadzi coraz więcej ludzi, którzy pragną służyć Maryi. Otwierają się nieustannie nowe drogi i pojawia się konieczność sprostania nowym wyzwaniom - podkreśla w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" ks. Krzysztof Czapla SAC, dyrektor Sekretariatu Fatimskiego w Zakopanem, zraszając na jutrzejsze "Rozmowy niedokończone", które rozpoczną się o godz. 18.00. Przypomina, że Polska, jako pierwszy kraj po Portugalii, dokonała w 1946 r. poświęcenia Narodu Niepokalanemu Sercu Maryi, dając wyraz głębokiej wiary w orędownictwo Matki Bożej, jak również przyjęcia z wielką konsekwencją Jej wezwania z Fatimy. - O doniosłości złożonego aktu świadczy fakt, iż miał on być co roku ponawiany. Dziś, gdy zbliżamy się do 100. rocznicy objawień w Fatimie, należy ponownie zaczerpnąć z fatimskiego źródła i podjąć na nowo ślubowania, jakie zostały złożone Maryi i nadal obowiązują. Możemy tego dokonać przez włączenie się w Wielką Nowennę Fatimską. Niech połączy nas zatem wspólna miłość do Matki Bożej, by odpowiadając na jej prośbę, przybliżyć czas tryumfu Jej Niepokalanego Serca - zachęca ks. Czapla.
Przypomnijmy, że Wielka Nowenna Fatimska trwa dziewięć lat: od 13 maja 2009 r. do 13 maja 2017 roku. Poszczególne lata zostały podzielone według najważniejszych treści orędzia fatimskiego. W ramach Nowenny Fatimskiej rozważane będą naglące apele, jakie przez Serce Niepokalanej Maryi kieruje do nas Bóg. Przez dziewięć kolejnych lat sześć miesięcy fatimskich (maj - październik) będzie okazją do podejmowania szczegółowych wątków związanych z przewodnim hasłem roku. Tematem obecnego roku tego nabożeństwa są słowa: "Pewni zwycięstwa - konfrontacja z cywilizacją śmierci".
Poszczególne lata od 2009 do 2017 r. zostały podzielone na tzw. okresy mocne i słabe. Te pierwsze to wspomniany okres od maja do października (czas objawień w Fatimie). W tym czasie zbieramy się, o ile to możliwe, we wspólnocie tych, którzy pragną stać się "nowym pokoleniem" i w pierwszą sobotę miesiąca uroczyście spełniamy prośbę Matki Najświętszej o pocieszanie Jej zranionego Serca, a trzynastego dnia każdego miesiąca wspólnie celebrujemy uroczyste nabożeństwo fatimskie. W pozostałe miesiące nie przestajemy czuwać przy Niepokalanym Sercu Maryi w pierwsze soboty i (gdzie to możliwe) podczas nabożeństw fatimskich. Jest to jednak przede wszystkim czas osobistej modlitwy, medytacji i lektury, a także mówienia innym o Fatimie i dzielenia się świadectwem swej maryjnej wiary.
Jednocześnie przez cały czas Wielkiej Nowenny Fatimskiej wszystkie trudy i cierpienia, choroby i troski ofiarujemy w intencji wynagrodzenia Niepokalanemu Sercu Maryi. Jak najczęściej odmawiamy Różaniec. Codziennie odmawiamy modlitwę Wielkiej Nowenny Fatimskiej. - Wierzymy, że wypełniona modlitwą, refleksją i katechezą Wielka Nowenna Fatimska stanie się dla wielu ludzi pomocą w odnalezieniu drogi, która prowadzi ku osobistemu nawróceniu i nadejściu godziny tryumfu Niepokalanego Serca Maryi - podkreśla ks. Krzysztof Czapla.
Sławomir Jagodziński
"Nasz Dziennik" 2009-07-22

Autor: wa