Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Trwa proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny Sługi Bożego Jana Pawła II

Treść

Ocena dokumentacji zgromadzonej w procesie beatyfikacyjnym Jana Pawła II zajmie Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych więcej niż rok - doniosła wczoraj Katolicka Agencja Informacyjna, powołując się na relatora procesu o. Daniela Olsa OP. Czy zatem Ojciec Święty Jan Paweł II zostanie wyniesiony na ołtarze w piątą rocznicę śmierci? Odpowiedź na to pytanie pozostaje obecnie w sferze spekulacji. Pragnienie wiernych jest ogromne, jednak niczego nie można przyspieszać, wszystkie etapy procesu muszą zostać wypełnione, co wielokrotnie podkreślał, także na łamach "Naszego Dziennika", ksiądz prałat Sławomir Oder, postulator w procesie.

Ojciec Daniel Ols, francuski dominikanin, ujawnił, iż uzupełniona została przez niego dokumentacja, którą w marcu zeszłego roku przekazał postulator procesu ks. prałat Sławomir Oder. Jak podała KAI, tekst ten jest gotowy do oceny, która "nie powinna zająć zbyt wiele czasu, ale na pewno potrwa ponad rok".
Polska Agencja Prasowa (PAP) podała, iż po tym, jak Positio zostało złożone w watykańskiej kongregacji, konieczne było jego uzupełnienie o dodatkowe materiały. O ich dostarczenie wnioskował właśnie relator procesu o. Daniel Ols. PAP zauważa, że nie wiadomo jeszcze, kiedy kardynałowie z Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych przystąpią do analizy dokumentów. "Jeśli potwierdziłyby się hipotezy o tym, że praca w kongregacji może potrwać więcej niż rok, oznacza to, że wyniesienie polskiego papieża na ołtarze byłoby możliwe w roku 2010, kiedy przypadać będzie piąta rocznica jego śmierci" - spekuluje PAP.
Przypomnijmy: proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny Sługi Bożego Jana Pawła II rozpoczął się blisko cztery lata temu 28 czerwca 2005 roku w wigilię uroczystości św. Apostołów Piotra i Pawła. Zainaugurował go w Bazylice św. Jana na Lateranie ks. kard. Camillo Ruini, wikariusz generalny Ojca Świętego Benedykta XVI dla diecezji rzymskiej. Zaprzysiężony został trybunał rzymski, w tym postulator procesu, którym został ks. prałat Sławomir Oder. Trybunał przez dwa lata zbierał i opracowywał materiały procesowe. Po zakończeniu etapu diecezjalnego materiał został przekazany do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, następnie pod redakcją postulatora i przy współpracy relatora powstawało Positio, dokument liczący w sumie około 2,5 tysiąca stron. Dokument ten stał się narzędziem pracy i studium teologów. Kolejne gremium, któremu zostanie przekazany, będzie składało się z biskupów i kardynałów. Trwa także proces w sprawie cudu. Dopiero po pozytywnym przejściu tych kolejnych etapów Ojciec Święty będzie mógł podpisać Dekret o heroiczności cnót Sługi Bożego Jana Pawła II.
Małgorzata Bochenek
"Nasz Dziennik" 2009-01-13

Autor: wa