Trudna droga do wolności
Treść
Wolność jest owocem prawdy, do której trzeba dojść i którą trzeba poznać. Mówił o tym Ojciec Święty podczas Mszy Świętej na placu Rewolucji w Hawanie, w której wzięło udział około miliona wiernych. Ta modlitwa z narodem kubańskim była głównym spotkaniem tej jednej z najważniejszych, ale i najtrudniejszych zagranicznych podróży apostolskich Benedykta XVI.
- Bóg nigdy nie opuszcza swoich dzieci, nigdy o nich nie zapomina. Stoi ponad nami i może nas uratować swoją potęgą - zaznaczył wczoraj Ojciec Święty w czasie Mszy św. na placu Rewolucji w Hawanie, gdzie przez całą noc czuwała kubańska młodzież. Benedykt XVI w homilii przywołał przykład trzech biblijnych młodzieńców prześladowanych przez króla babilońskiego, którzy wybrali śmierć niż wyrzeczenie się wiary. - Czytania tego dnia doskonale oddają całą rzeczywistość Kościoła misyjnego na Kubie - podkreśla w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" ks. Dariusz Iżykowski, misjonarz w tym kraju. - To Kościół, który przetrwał i dziś oczekuje nadziei na zmianę. Tą nadzieją dla Kościoła jest Bóg, a dla społeczeństwa - Kościół - dodaje.
Tę zmianę może przynieść prawda. Ojciec Święty przypomniał jej znaczenie i konieczność trwania przy Bogu. - Prawda jest tęsknotą człowieka, a jej poszukiwanie jest wyrazem wolności - mówił Benedykt XVI. Jednocześnie ocenił postawy, z jakimi często możemy się spotkać: niektórzy tak jak Poncjusz Piłat ironizują na temat możliwości poznania prawdy lub przeczą, że istnieje. Inni źle ją interpretują, a to prowadzi do irracjonalności i zaślepienia. Papież przypomniał, że prawda o człowieku jest nieuniknionym warunkiem osiągnięcia wolności. - W niej odkrywamy etykę, która zawiera precyzyjne sformułowania odnośnie do życia i śmierci - stwierdził Benedykt XVI.
Następca Świętego Piotra zwrócił uwagę na prawo do wolności religijnej. - To prawo zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i wspólnotowym ukazuje jedność osoby ludzkiej - wskazał Papież. - Kiedy Kościół je podkreśla, nie domaga się żadnych przywilejów, ale pragnie jedynie być wierny nakazowi swego Boskiego Założyciela, świadom, że tam, gdzie jest obecny Chrystus, tam człowiek wzrasta w człowieczeństwie i odnajduje jego treść - zwrócił uwagę.
Dar Boga dla Kuby
Łaską dla Kuby było przybycie Pielgrzyma miłosierdzia w czasie obchodów jubileuszu odkrycia figury Najświętszej Dziewicy z El Cobre. Hołd Patronce wyspy w sanktuarium narodowym w El Cobre Papież złożył w drugim dniu wizyty na Kubie. - Jej obecność jest dla Kubańczyków darem z nieba - mówił. "Mambisie", jak nazywają Maryję Kubańczycy, Ojciec Święty zawierzył potrzeby wszystkich ludzi młodych, a szczególnie tych, którzy cierpią, są pozbawieni wolności, rozdzieleni z bliskimi lub przeżywają chwile poważnych trudności.
- Długo oczekiwana wizyta na Kubie była wielką łaską dla Kubańczyków, chociaż podróże apostolskie, taka jak ta na komunistyczną Kubę, zawsze odznaczają się wysokim ryzykiem - zwraca uwagę Massimo Introvigne, włoski socjolog. - Pojawiają się obawy przed instrumentalizacją przez władze obecności Ojca Świętego. Trzeba jednak pamiętać o jednym z najważniejszych celów podróży apostolskiej do Meksyku i na Kubę, jakim jest 200-lecie niepodległości państw Ameryki Łacińskiej i 400-lecie odnalezienia cudownej figurki Maryi z El Cobre - przypomina.
We wtorkowe popołudnie w Pałacu Rewolucji w Hawanie Benedykt XVI spotkał się z obecnym prezydentem Republiki Kuby Raulem Castro. Podczas około 40-minutowej rozmowy Papież apelował o większą swobodę działania Kościoła. W tym samym czasie sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej ks. kard. Tarcisio Bertone i sekretarz ds. relacji z państwami ks. abp Dominique Mamberti rozmawiali z wiceprezydentem komunistycznego państwa José Ramónem Machado Venturą. Wieczorem w Nuncjaturze Apostolskiej oczekiwali Ojca Świętego biskupi Konferencji Episkopatu Kuby. Jak poinformował rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi, po wczorajszej Mszy św. w Hawanie, jeszcze przed odlotem do Watykanu, Ojciec Święty spotkał się z 85-letnim Fidelem Castro.
Agnieszka Gracz
Nasz Dziennik Czwartek, 29 marca 2012, Nr 75 (4310)
Autor: au