Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Tradycja rodowa

Treść

Kolędy i pastorałki, śpiewane niegdyś po dworach i domach w Małopolsce, zabrzmią podczas "Zimowego salonu Mędralów". Koncert odbędzie się
14 stycznia o godz. 18.00 w Młodzieżowym Domu Kultury Fort 49 "Krzesławice", os. Na Stoku 27b. Dla uczestników przygotowano słodkie niespodzianki.
- Chcemy, aby salon poświęcony kolędom i pastorałkom przebiegał w duchu radowania się ze Świąt Bożego Narodzenia. Wystąpi rodzina Mędralów, która kultywuje tradycje. Jej utalentowani członkowie spotykają się na wspólnych koncertach w zabytkowym dworze, który od ponad czterdziestu lat jest własnością rodu - mówi Andrzej Stolarczyk, pomysłodawca i główny realizator "Salonu".
Warto zaznaczyć, że ów Modrzewiowy dwór z 1865 r. w podkrakowskich Wróblowicach został wybudowany przez Teodora Leśniaka, kuzyna ks. Franciszka Leśniaka, autora pieśni "Upływa szybko życie". W 1963 r. zakupiła go rodzina Mędralów, a od dwudziestu lat zawiaduje nim jeden z siedmiorga rodzeństwa Marian Mędrala, artysta muzyk, kierownik artystyczny mającego się odbyć koncertu.
Podczas wieczoru zaprezentują się przede wszystkim najmłodsi przedstawiciele rodu: Magdalena (m.in. absolwentka Szkoły Muzycznej im. Bronisława Rutkowskiego), Jan (student Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie), Maria (m.in. absolwentka klasy skrzypiec Szkoły Muzycznej w Krzeszowicach), Justyna (uczennica Liceum Plastycznego im. Józefa Kluzy w Krakowie). W chórze kolędników wystąpi starsze pokolenie Mędralów wraz z najmłodszymi dziećmi.
Tego typu koncerty, promujące uzdolnioną wokalnie, literacko, malarsko młodzież, zainaugurował Andrzej Stolarczyk w 2001 r. W ramach drugiej edycji imprezy obok artystycznych prezentacji można było skosztować wyrobów kulinarnych przygotowanych przez uczniów technikum gastronomicznego w Nowej Hucie. W historii "Salonów" odbyły się m.in. grecki oraz alpejski. Obecny będzie już piąty.
Małgorzata Bochenek

"Nasz Dziennik" 2005-01-14

Autor: kl