Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Tradycja i nowoczesność

Treść

Tradycyjne "Śniadanie Akademickie" w 605. rocznicę pierwszego wykładu na odnowionym Uniwersytecie Jagiellońskim odbyło się wczoraj w Krakowie. Rektor UJ zaprosił gości do Auditorium Maximum, nowego budynku Uniwersytetu powstającego przy ul. Krupniczej 35.

- Z niemałym wzruszeniem otwieram tę pierwszą w tym gmachu uroczystość, zorganizowaną w symbolicznym dniu, dokładnie w 605 lat od dnia, w którym ks. bp Piotr Wysz, biskup krakowski i kanclerz Akademii, wygłosił w gmachu dzisiejszego Collegium Maius swój pierwszy wykład na odnowionej przez króla Władysława Akademii Krakowskiej - mówił prof. dr hab. Franciszek Ziejka, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zwrócił uwagę na fakt, że od ponad stu lat społeczność Uniwersytetu czekała na gmach, w którym mogłyby się odbywać wielkie kongresy czy konferencje naukowe. Przypomniał, że pierwszy zamysł zbudowania sali audytoryjnej pojawił się niebawem po oddaniu do użytku Collegium Novum w 1887 roku. Przed czterema laty po raz trzeci podjęto próbę zbudowania zespołu sal dydaktycznych zwanych Auditorium Maximum. Dwa lata temu 26 lipca odbyła się uroczystość położenia kamienia węgielnego. - Dziś jesteśmy w ukończonym prawie gmachu, aby po raz kolejny podkreślić mądrość świętej królowej Jadwigi i jej zacnego, walecznego małżonka, którym zawdzięczamy istnienie naszej uczelni - podkreślił rektor.
Ksiądz kardynał Franciszek Macharski poprowadził modlitwę "na dobry, błogosławiony początek i na jak najdłuższe lata pracy w tym nowym gmachu Almae Matris".
Wspólny posiłek spożywano w gronie m.in. wybitnych naukowców, profesorów, ludzi związanych z Uniwersytetem i zasłużonych dla niego. Okolicznościowy wykład pt. "Polskie Kwiaty" wygłosił prof. dr hab. Adam Zając, dyrektor Instytutu Botaniki UJ. Czas spotkania wypełniła recytacja wierszy przez Annę Polony, wystąpiła również orkiestra kameralna "Orfeusz". Wnętrza Auditorium udekorowano kompozycjami z polnych kwiatów według projektu Elżbiety Nowotarskiej z Ogrodu Botanicznego UJ. Na tę specjalną okazję krakowski restaurator, fundator posiłku, przestudiował stare księgi kulinarne. Potrawy nawiązywały do dań historycznych. Uczestnikom imprezy zaserwowano m.in. wiejski chleb, bundz owczy z pomidorami, wędliny lisieckie.
Uniwersytet Jagielloński zaczął działać jako Studium Generale. W dniu 12 maja 1364 roku dokumentem fundacyjnym powołał go do życia król Kazimierz Wielki. Na skutek śmierci monarchy i braku zainteresowania jego następcy uczelnia podupadła. Do reaktywacji krakowskiej wszechnicy przyczyniły się zabiegi królowej Jadwigi oraz testament, w którym przekazała Uniwersytetowi swój osobisty majątek. 22 lipca 1400 roku Władysław Jagiełło przekazał profesorom uczelni budynek przy ul. św. Anny, który był zalążkiem kolegium uniwersyteckiego i stanowił część późniejszego Collegium Maius. Pierwsze wpisy studentów przyjęto
24 lipca. Uroczystość odnowienia odbyła się 26 lipca 1400. Wykład inauguracyjny poświęcony lekcji "Dekretów" Grzegorza IX wygłosił Piotr Wysz, biskup krakowski i kanclerz, doktor uniwersytetu padewskiego. W tym dniu odczytano przywilej odnowienia Uniwersytetu zorganizowanego na wzór paryski.
Obecnie na UJ kształci się ponad
42 tys. młodych ludzi.
Małgorzata Bochenek, Kraków

"Nasz Dziennik" 2005-07-27

Autor: ab