Toruńskie granie
Treść
Wykonaniem Toccaty i Fugi d-moll J.S. Bacha oraz II i IV Litanii Ostrobramskiej S. Moniuszki w katedrze Świętych Janów został zainaugurowany w niedzielny wieczór Świętojański Festiwal Organowy, który już po raz 21. odbywa się w Toruniu. W tym roku koncerty festiwalowe dedykowane są Janowi Pawłowi II, zaś patronat honorowy nad imprezą sprawuje ks. bp Andrzej Suski, ordynariusz diecezji toruńskiej.
Pomysłodawcą pierwszego Świętojańskiego Festiwalu Organowego był Marian Dorawa. Możliwość zorganizowania imprezy pojawiła się po rekonstrukcji nieczynnych od czasu zakończenia
II wojny światowej wczesnobarokowych organów Mateusza Brandtnera, pochodzących z 1688 r. Pierwszy, inauguracyjny koncert odbył się 25 sierpnia 1985 r. Wystąpił wówczas wybitny polski organista - profesor Feliks Rączkowski z Warszawy. Do 1991 r. Świętojańskie Koncerty Organowe odbywały się jedynie na barokowym instrumencie, dlatego też w skład festiwalowego repertuaru wchodziły utwory do baroku włącznie. W 1991 r. przeprowadzono w bazylice remont generalny organów głównych, zbudowanych przez Maxa Terletzkiego w 1878 r. Od tej pory zmienił się charakter Świętojańskich Koncertów Organowych, ponieważ wykorzystanie dwóch różnych stylowo obiektów umożliwiło wykonywanie kompozycji niemal wszystkich wieków.
Kolejny koncert festiwalowy odbędzie się w najbliższą niedzielę w katedrze Świętych Janów o godz. 19.00 w wykonaniu Romana Petruckiego z Gdańska. 22 maja w kościele Miłosierdzia Bożego zagra Ewa Polska z Bydgoszczy, 28 maja w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego - Tomasz Glanc z Niemiec, który dzień później wystąpi w kościele Św. Ducha. 5 czerwca w kościele Matki Bożej Królowej Polski odbędzie się koncert dedykowany śp. Marianowi Sawie. Marietta Kruzel-Sosnowska (organy), Agnieszka Morisson (sopran) oraz Chór Wydziału Teologii UMK wykonają utwory niedawno zmarłego wielkiego kompozytora: "Hymnus ad honorem S-ti Petri et Pauli", Fresk gregoriański "Bogurodzica", Tryptyk Maryjny "Popule meus", Fantazję Jasnogórską, Fantazję "Święty Boże", Modlitwę łomżyńską i Fantazję śląską "Te Deum".
EI
"Nasz Dziennik" 2005-05-10
Autor: ab