Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Torturowali więźniów

Treść

Śledztwo prowadzone przez armię USA potwierdziło, iż w więzieniu przy bazie sił amerykańskich pod Mosulem na północy Iraku dochodziło do systematycznych nadużyć, a także prawdopodobnie do stosowania tortur wobec irackich więźniów.
Z opublikowanych w piątek dokumentów Pentagonu wynika, że w grudniu 2003 r. w więzieniu pod Mosulem Irakijczycy "byli systematycznie i rozmyślnie traktowani okrutnie" oraz że "istnieją dowody sugerujące, iż personel oraz tłumacze z 311 oddziału wywiadu wojskowego [odpowiedzialnego za więzienie] stosowali tortury fizyczne". W raporcie sporządzonym jeszcze w styczniu 2004 r. przyznano, iż pod Mosulem łamana była konwencja genewska w sprawie traktowania więźniów.
KWM, PAP

"Nasz Dziennik" 2005-03-29

Autor: ab