Przejdź do treści
Przejdź do stopki

To ważny ośrodek polskości

Treść

Jedyna budowla, która we Lwowie została zwrócona Kościołowi rzymskokatolickiemu, to dawna rezydencja arcybiskupów lwowskich obrządku łacińskiego. Od kilku lat trwają prace nad jej odbudową. Do finansowego wsparcia tej tak ważnej dla rzymskich katolików oraz Polaków we Lwowie inwestycji nie poczuwają się jednak polskie władze, Senat od trzech lat negatywnie odpowiada na prośby o dotacje.
- Dotychczas władze lokalne Lwowa nie zwróciły Kościołowi rzymskokatolickiemu ani jednej świątyni, zabudowań klasztornych czy parafialnych. Budynek dawnej rezydencji arcybiskupów lwowskich oddały Kościołowi władze rządowe Ukrainy z Kijowa - podkreśla w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" ks. abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, przewodniczący Konferencji Episkopatu Ukrainy obrządku łacińskiego, wieloletni sekretarz Jana Pawła II i Benedykta XVI.
Ten wzniesiony w dziewiętnastym wieku budynek domu arcybiskupów lwowskich stanowił od samego początku nie tylko centrum religijności, ale także ważny ośrodek polskości na ziemiach kresowych. Tu m.in. św. abp Józef Bilczewski wielokrotnie spotykał się z działaczami politycznymi i społecznymi. Od roku 1939 trwał proces systematycznego niszczenia budowli.
Restauracja historycznego budynku kurii - rezydencji arcybiskupów lwowskich obrządku łacińskiego we Lwowie - trwa od kilku lat. Budynek ten, bardzo zniszczony w czasach Związku Sowieckiego, zwrócono Kościołowi w 2004 roku po 60 latach eksploatacji przez Państwowy Instytut Jakości i Miar "Systema". Odnowienie go wymaga większych nakładów, niż się spodziewano. Konieczna jest m.in. całkowita wymiana stropów, dachu, stolarki okiennej i drzwiowej, wszystkich instalacji etc. Kosztorys odnowy tego budynku to kwota rzędu 20 mln złotych. Metropolita lwowski obrządku łacińskiego zwracał się już kilka razy o wsparcie tej inwestycji do władz polskich - bez skutku. Wyjątkiem jest jednorazowa dotacja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na odwodnienie i izolację fundamentów. - Zwracaliśmy się o pomoc do polskiego Senatu, od trzech lat otrzymujemy odpowiedź negatywną. Brak zrozumienia ze strony polskich władz dziwi tym bardziej, że to miejsce ma szansę ponownie stać się symbolem polskości - podkreśla ks. abp Mieczysław Mokrzycki.
W 2012 roku odbędą się we Lwowie obchody jubileuszu 600-lecia Archidiecezji Lwowskiej. Z tej okazji Konferencja Episkopatu Ukrainy wystosowała zaproszenie do Ojca Świętego Benedykta XVI. Ksiądz abp Mieczysław Mokrzycki ma nadzieję, że jeżeli Papież przyjmie to zaproszenie i przybędzie do Lwowa, to będzie można go gościć w nowo odrestaurowanej kurii. Sukces jednak zależy od wsparcia finansowego. Dlatego też ks. abp Mieczysław Mokrzycki apeluje o pomoc w pozyskaniu środków finansowych, które pozwolą zrealizować w pełni projekt odbudowy historycznego budynku. Ta pomoc może również polegać na przekazaniu materiałów wykończeniowych, jak np.: parkietu, farb, witraży, płyt marmurowych czy granitowych, elementów oświetlenia etc. Konkretne zgłoszenia chęci pomocy można przesyłać na e-mail do sekretariatu kurii: secretariat@diocese-lviv.org.
- W budynku tym planujemy zorganizowanie z prawdziwego zdarzenia pomieszczeń kurialnych, muzeum, biblioteki, sal konferencyjno-audiowizualnych, siedziby dla Caritas, poradni rodzinnej. Pragniemy, by to miejsce stało się także centrum skupiającym Polaków - zaznacza ks. abp Mokrzycki. - W muzeum przedstawiona byłaby historia Kościoła na tych ziemiach, która nieodłącznie związana jest także z historią Polski. Pragnę przypomnieć, że Lwów był drugą po Gnieźnie metropolią. Chcemy urządzić izbę pamięci Jana Pawła II, który nawiedził Lwów w 2001 roku i odwiedził także ten budynek - dodaje.
We Lwowie wciąż otwarta jest sprawa zwrotu wielu budynków, których oddania domaga się archidiecezja lwowska. Skalę problemu obrazuje sytuacja dotycząca kościoła pw. św. Marii Magdaleny. Kościół ten w 1962 r. przejęła władza komunistyczna i przemieniła w Salę Muzyki Organowej. Od wielu lat katolicka wspólnota parafialna walczy o zwrot swojej własności. W zeszłym roku Rada Miasta Lwowa, nie uwzględniając roszczeń prawowitych właścicieli, na okres kolejnych 20 lat przekazała świątynię do dyspozycji Domu Muzyki Organowej i Kameralnej. Świątynia udostępniana jest katolikom jedynie na dwie godziny dziennie.
Ta sytuacja pokazuje, jak konieczna jest pomoc przy odbudowie rezydencji arcybiskupiej, jedynego we Lwowie odzyskanego przez Kościół budynku.
Małgorzata Bochenek

Konto, na które można wpłacać ofiary:
Mieczysław Mokrzycki
Bank Pekao SA I Oddział w Lubaczowie
Legionów 4, 37-600 Lubaczów
IBAN PL
PKOPPLPW
73 1240 2584 1111 0010 1628 1580
Z dopiskiem: REMONT KURII
Nasz Dziennik 2011-06-01

Autor: jc