Przejdź do treści
Przejdź do stopki

To początek drogi

Treść

Sto dni w życiu państwa to naprawdę niewiele - premier Kazimierz Marcinkiewicz i jego ministrowie są zgodni, że zmiany na rzecz naprawy państwa powinny w większości przypadków postępować ewolucyjnie, a więc potrzeba na nie czasu. Według premiera, przez pierwsze sto dni urzędowania Rady Ministrów udało się rozpocząć realizację programu "Solidarne państwo" i zrealizować 90 proc. zapowiedzi.
Rada Ministrów podczas 20 posiedzeń przyjęła 58 projektów różnych ustaw. - Dziś, po tych stu dniach, można powiedzieć z podniesionym czołem, że rozpoczęliśmy realizację programu "Solidarne państwo". Razem, wszyscy, wspólnie, jako jedna zgrana drużyna, dokonaliśmy tego ważnego, początkowego ruchu - powiedział Kazimierz Marcinkiewicz. Ten ruch to, według premiera, m.in. naprawa służb państwowych - zmiany w policji, prokuraturze, sądownictwie czy służbach specjalnych, które już są w dużej mierze wdrożone. Pierwszy krok to też działania na rzecz modernizacji gospodarki, aby wzrost gospodarczy był jak najwyższy i by mogli z niego korzystać wszyscy Polacy. Stąd też - jak zaznaczył premier - do polityki gospodarczej dodana została polityka solidarna, a więc pomoc dla matek rodzących dzieci, dla głodujących dzieci, a także pomoc socjalna dla rolników i rodzin mieszkających na wsi.
Premier podkreślił, że aby ten program zrealizować, dokonano zmian w polityce zagranicznej kraju, co zaowocowało m.in. sukcesem podczas uchwalania budżetu Unii Europejskiej na lata 2007-2013, nowym otwarciem w naszych stosunkach z Francją i Niemcami oraz zacieśnianiem współpracy z innymi państwami. - Z moich analiz wynika, że wykonaliśmy prawie 90 proc. wszystkich zapisów, które zostały zgłoszone w exposé i w programie stu dni prac rządu - zaznaczył premier. Jako rzecz, która rządowi podczas tych stu dni się nie udała, wymienił przyjęcie ustawy o biopaliwach. Zaznaczył jednocześnie, że to wszystko, czego dotychczas nie udało się temu rządowi zrealizować, bierze na siebie. Zadeklarował, że wszystkie zaległości w tym względzie zostaną nadrobione i żadna sprawa nie pozostanie niezałatwiona.

Sto dni to chwila
Zarówno premier, jak i ministrowie podsumowujący pierwszy okres działania rządu nie mieli wątpliwości, że jest to czas zbyt krótki, by przeprowadzić wszystkie niezbędne zmiany na rzecz naprawy państwa. - To wszystko, co staramy się realizować, to dopiero początek drogi - zaznaczył szef rządu.
Wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska zapowiedziała zmiany podatkowe, które mają zmierzać do zmniejszenia obciążeń płatników. Gotowe są już założenia do ustaw podatkowych zakładające wprowadzenie około trzystu zmian w systemie podatkowym. Pierwsze propozycje, które mogłyby zostać wprowadzone najwcześniej, Ministerstwo Finansów chce zaprezentować w sobotę. Przygotowana jest też robocza wersja nowej ustawy o finansach publicznych.
Czasu liczonego w latach wymagać będzie również wprowadzenie dogłębnych zmian w służbie zdrowia. Szef tego resortu Zbigniew Religa zapowiedział, że na ten rok planowane jest wprowadzenie ustawy o ratownictwie medycznym, rejestru usług medycznych oraz opracowanie sieci szpitali.
Minister koordynator służb specjalnych Zbigniew Wassermann zapowiedział natomiast przygotowanie trzech projektów ustaw dotyczących likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych oraz utworzenia służb wywiadu i kontrwywiadu.
Według zapowiedzi ministra gospodarki Piotra Woźniaka, jutro jego resort zakończy prace nad programem dla elektroenergetyki, a w przyszłym tygodniu będzie mógł się nim zająć rząd. Ministerstwo Gospodarki wciąż pracuje nad dywersyfikacją źródeł dostaw gazu do Polski.
Premier zaznaczył, że cały czas realizowany jest rządowy program "Tanie państwo". Jego zdaniem, tempo realizacji programu będzie stopniowo rosło.
Przy okazji podsumowania działań w ciągu pierwszych stu dni Kazimierz Marcinkiewicz stwierdził, że dla rządu zarówno pierwszy dzień pracy, setny, jak i tysięczny będą takie same. - Realizujemy program naprawy państwa, modernizacji naszego kraju, i będziemy to robili bez świątecznych obchodów - podkreślił premier.
Artur Kowalski



Rada Ministrów przyjęła m.in.:

KANCELARIA PREZESA RADY MINISTRÓW
Projekty ustaw o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, o likwidacji Rządowego Centrum Studiów Strategicznych, o zmianie i uchyleniu niektórych upoważnień do wydawania aktów wykonawczych, projekt nowelizacji ustawy o pracownikach samorządowych, ustawy o Najwyższej Izbie Kontroli oraz ustawy o służbie cywilnej.

MINISTERSTWO FINANSÓW
Autopoprawka do projektu ustawy budżetowej na 2006 r., projekt nowelizacji ustawy o kontroli skarbowej oraz ustawy Ordynacja podatkowa, aktualizacja stanowiska rządu wobec propozycji dyskutowanych na forum UE dotyczących stosowania obniżonych stawek podatku VAT.

MINISTERSTWO GOSPODARKI
Projekt ustawy o administrowaniu obrotem usługami z zagranicą oraz z krajami trzecimi, projekt nowelizacji ustawy o finansowym wspieraniu inwestycji.

MINISTERSTWO SKARBU PAŃSTWA
Projekt nowelizacji ustawy o Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa.

MINISTERSTWO PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ
Projekt ustawy o ustanowieniu programu wieloletniego pod nazwą "Pomoc państwa w zakresie dożywiania", projekt nowelizacji ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw.

MINISTERSTWO SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
Projekt nowelizacji ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz o zmianie niektórych innych ustaw, projekt nowelizacji ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.

MINISTERSTWO OBRONY NARODOWEJ
Projekt ustawy o systemie oceny zgodności wyrobów przeznaczonych na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa, projekt nowelizacji ustawy o ustanowieniu programu wieloletniego "Wyposażenie Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w samoloty wielozadaniowe" i zapewnieniu warunków jego realizacji.

MINISTERSTWO ŚRODOWISKA
Projekt nowelizacji ustawy Prawo wodne.

MINISTERSTWO ZDROWIA
Projekt nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, projekt nowelizacji ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, autopoprawka do projektu ustawy o zmianie ustawy o zakładach opieki zdrowotnej.

MINISTERSTWO EDUKACJI I NAUKI
Projekt nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

MINISTERSTWO SPRAWIEDLIWOŚCI
Projekt nowelizacji niektórych ustaw dotyczących dokonywania ogłoszeń sądowych, projekt nowelizacji ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy Prawo o ustroju sądów wojskowych oraz ustawy o prokuraturze, projekt nowelizacji ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, projekt nowelizacji ustawy o zmianie ustawy Kodeks cywilny, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, projekt nowelizacji ustawy Kodeks postępowania karnego.

MINISTERSTWO TRANSPORTU I BUDOWNICTWA
Projekt ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania, projekt nowelizacji ustawy o dodatkach mieszkaniowych.

MINISTERSTWO ROLNICTWA I ROZWOJU WSI
Projekt ustawy o zwrocie części podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej, projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników i ustawy o działach administracji rządowej, projekt nowelizacji ustawy o płatnościach bezpośrednich do gruntów rolnych.

MINISTERSTWO SPRAW ZAGRANICZNYCH
Informacja na temat rozpoczęcia programowania Środków Przejściowych 2006.

MINISTERSTWO ROZWOJU REGIONALNEGO
Projekt autopoprawki do projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo zamówień publicznych oraz ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, nowelizacja rozporządzenia w sprawie przyjęcia Narodowego Planu Rozwoju na lata 2004-2006, program naprawczy zwiększający absorpcję funduszy strukturalnych w ramach Narodowego Planu Rozwoju 2004-2006.

MINISTERSTWO KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO
Projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

MINISTERSTWO SPORTU
Projekt nowelizacji ustawy o sporcie kwalifikowanym.

"Nasz Dziennik" 2006-02-09

Autor: mj