Przejdź do treści
Przejdź do stopki

TNS OBOP: 70 proc. Polaków czuje się bezpiecznie

Treść

Warszawa (PAP) - 70 proc. dorosłych Polaków czuje się po zmroku bezpiecznie w miejscu swojego zamieszkania, 28 proc. jest przeciwnego zdania - wynika z badań TNS OBOP, przeprowadzonych w sierpniu na zlecenie Komendy Głównej Policji. Według KGP to najlepszy wynik od czasu powstania policji czyli od 1990 r.

TNS przeprowadził sondaż na reprezentatywnej grupie 1005 osób, w dniach od 3 do 7 sierpnia.

Ze badań wynika, że bezpiecznie w swoim miejscu zamieszkanie czuje więcej mężczyzn - 79 proc., niż kobiet - 63 proc. Częściej odpowiadali też tak ankietowani mieszkający na wsi - 85 proc. badanych.

Spośród osób mieszkających w miastach, najmniej bezpiecznie czują się ci, którzy mieszkają w miejscowości liczących od 100 do 500 tys. mieszkańców - (58 proc. spośród takich respondentów stwierdziło, że czuje się bezpiecznie po zmroku w swoim miejscu zamieszkania). W dużych miastach - powyżej 500 tys. mieszkańców bezpiecznie czuje się 63 proc. ankietowanych.

Jak podkreślił dyrektor biura komunikacji społecznej KGP Paweł Biedziak wynika to m.in. z tego, że w dużych miastach "najwięcej inwestuje się w bezpieczeństwo". Powstają m.in. systemy monitoringu, praktycznie w każdym takim mieście działa zarząd Centralnego Biura Śledczego, widoczna jest też silna współpraca samorządu z policją. "To powoduje, że mieszkańcy czują się bezpiecznie" - powiedział.

Dodał, że miasta nieco mniejsze są już dotknięte wielkomiejską przestępczością ale równocześnie w bezpieczeństwo inwestuje się mniej. "Podkreślić należy jednak to, że we wszystkich kategoriach liczba osób, które czują się bezpiecznie w miejscu swojego zamieszkania wzrosła i są to najlepsze wyniki od czasu powstania policji czyli od 1990 r." - dodał Biedziak.

Podkreślił również, że wyniki sondażu TNS OBOP wskazują na to, iż obrane kierunki poprawy bezpieczeństwa są dobre ale pokazują równocześnie gdzie konieczna jest poprawa. Jak zaznaczył jest jeszcze sporo do zrobienia m.in. w zakresie wykrywalności przestępstw.

Nie co wcześniej bo w lipcu br. TNS OBOP przeprowadził też sondaż dotyczący obaw Polaków. Wynika z niego, najwięcej, bo blisko połowa - 46 proc. boi się włamań do mieszkań, piwnic oraz samochodów.

Prym wiodą tutaj mieszkańcy małych miast - poniżej 20 tys. mieszkańców. Do najczęściej wymienianych przez badanych zagrożeń należą również napady i rozboje - (41 proc. respondentów) oraz brawurowo jeżdżący kierowcy - 39 proc. (z sondażu wynika też, że najbardziej boją się ich mieszkańcy wsi - 49 proc. badanych).

Podobne badania zostały przeprowadzone w listopadzie 2005 r. 63 proc. respondentów twierdziło wówczas, że czuje się bezpiecznie po zmroku w swoim miejscu zamieszkania a 35 proc. było przeciwnego zdanie.
(PAP)

"Gazeta Prawna" 2006-08-12

Autor: wa