Testy kosztem dzieci
Treść
Amerykańska firma otrzymała oficjalną zgodę na rozpoczęcie w Europie pierwszych klinicznych prób terapii zwyrodnieniowej choroby oka (AMD) prowadzącej do ślepoty. Jednak będzie się to odbywać niewspółmiernie dużym kosztem - preparat został przygotowany na bazie komórek macierzystych pobranych z ciał dzieci w embrionalnej fazie rozwoju. Pierwsze testy ruszyły w Wielkiej Brytanii.
Zastosowany w eksperymencie nabłonek barwnikowy siatkówki (Retinal Pigment Epithelium - RPE) jest wytwarzany z embrionalnych komórek macierzystych. Jak wyjaśnia cytowany przez portal BioEdge dr Robert Lanza, dyrektor medyczny Advanced Cell Technology, w trakcie prób klinicznych medycy pobierają z embrionów komórki macierzyste, z których następnie hodują komórki zastępcze - tzw. komórki nabłonka barwnikowego siatkówki. Te zaś są wszczepiane pacjentowi poddawanemu doświadczalnej terapii. W procesie pobierania komórek macierzystych uśmiercane są jednak ludzkie embriony.
Doświadczenie będzie pierwszą w Europie próbą z zastosowaniem środka opartego na hemocytoblastach. Wcześniej próby takie zostały dopuszczone w Ameryce - początkowo dla 12 pacjentów, ale do tej pory tylko jedna osoba wzięła udział w badaniu. Brytyjskie testy będzie prowadził prof. James Bainbridge z londyńskiego szpitala Moorfields.
Choroba Stargarda jest dziedziczna. Tylko w USA i Europie dotyka od 80 tys. do 100 tys. pacjentów. Zwykle zaczyna się między 10. a 20. rokiem życia, dlatego bywa nazywana młodzieńczą degeneracją plamki żółtej.
Mimo licznych eksperymentów na świecie nie udało się dowieść skuteczności jakiejkolwiek terapii z wykorzystaniem ludzkich embrionów.
Marta Ziarnik
Nasz Dziennik Wtorek, 27 września 2011, Nr 225 (4156)
Autor: au