Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Terminal na kredyt

Treść

Spółka Polskie LNG ogłosiła wczoraj procedurę wyboru terminalu LNG. Ma ona charakter otwarty i dwuetapowy. Podmioty zainteresowane budową do 30 września 2009 r. mogą składać wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu.

Termin składania ofert wstępnych upływa 31 grudnia 2009 roku. Następnie odbędą się negocjacje z oferentami, po których do 12 kwietnia 2010 r. będą mogli oni składać oferty końcowe. Podpisanie umowy planowane jest w połowie 2010 roku. Otwarcie terminalu - jak zapewniał prezes Polskiego LNG Zbigniew Rapciak - odbędzie się 30 czerwca 2014 roku.
Według prezesa spółki Gaz-System, właściciela Polskiego LNG, inwestycja warta około 600 mln euro będzie w około 20-40 proc. finansowana ze środków własnych firmy, do 50 proc. pieniędzy ma pochodzić z Europejskiego Banku Inwestycyjnego i Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, a 80 mln euro to środki pochodzące z Unii Europejskiej. Prezes Gaz-Systemu Jan Chadam zapewniał, że w budżecie spółek znajdzie się wymagana ilość pieniędzy na realizację projektu. - Są to środki do udźwignięcia przez obie spółki - podkreślił. Dodał, że koszty budowy podobnych terminali w świecie wynoszą ok. 600-700 mln euro.
Dotychczas Gaz-System podwyższył kapitał Polskiego LNG do poziomu 110 mln zł, planuje dalsze podwyższenie w tym roku o 60 mln zł, a w przyszłym o 400 mln złotych.
Dla jego prawidłowego funkcjonowania konieczna jest także rozbudowa sieci przesyłowej w głąb kraju. - W ciągu 5 lat zbudujemy blisko tysiąc kilometrów gazociągów, co ma pochłonąć około 4,5 mld złotych - informował prezes.
Władze spółek zapewniają, że mają wszystkie konieczne decyzje środowiskowe oraz pozwolenie na budowę wymagane do rozpoczęcia przetargu i budowy.
Według danych spółki Polskie LNG, w ubiegłym roku na świecie zużyto 250 mld m sześc. skroplonego gazu, co stanowi 8 proc. rocznego zużycia gazu ogółem, a prognozy wskazują, że w 2015 r. wykorzystanie gazu LNG wzrośnie do 400 mld m sześc., co będzie stanowić 11 proc. ogólnego światowego zużycia. Na świecie pracuje obecnie 64 terminali, z czego 16 w Europie. Najwięcej terminali posiada Japonia - 24, a z państw europejskich Hiszpania - 6.
W początkowej fazie eksploatacji terminal LNG pozwoli na odbiór 2,5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie. W zależności od wzrostu zapotrzebowania na paliwo możliwe będzie zwiększenie zdolności wysyłkowej do 5, a nawet do 7,5 mld m sześc., bez konieczności powiększania terenu, na którym powstanie terminal. Polska zużywa rocznie około 14 mld m sześc. gazu ziemnego. Import z tzw. kierunku wschodniego wynosi około 9 mld m sześc. rocznie (w 2007 r. było to 8,7 mld, z czego z Rosji 6,5 mld, a z Uzbekistanu ok. 2,3 mld). Dostawy te stanowią łącznie około 63 proc. krajowego zużycia, 33 proc. zapotrzebowania pokrywane jest z wydobycia krajowego, a reszta z dostaw z Niemiec.
Terminal LNG, umożliwiając odbieranie skroplonego gazu ziemnego, ma się przyczynić do zwiększenia energetycznego bezpieczeństwa kraju.
Paweł Tunia
"Nasz Dziennik" 2009-08-07

Autor: wa